Dnešní díl miniseriálu o zdravotním pojištění věnujeme placení některých poplatků. Někoho požadavek sáhnout u lékaře do peněženky totiž může překvapit, protože se domnívá, že v českém zdravotnictví je vše zdarma. Omyl. Pravidelně a někteří i dost tvrdě si předplácíme v podobě zdravotního pojištění, které je ve skutečnosti daní.

Poplatkem vyvolávajícím emoce je například sazba za pobyt nastávajícího otce u porodu. Někde se neplatí nic, jinde pálka jak ve čtyřhvězdičkovém hotelu. A některé zdravotní pojištění ještě nabízejí částečnou úhradu jako klientský příspěvek. Má se tedy platit?
OTEC U PORODU PODLE ZVYKLOSTÍ
Odpověď je nejednoznačná. Legislativa (zákon o zdravotních službách č. 372/2011 Sb.) vybírání nebrání, ale nechává to na rozhodnutí každé porodnice. Ta si tedy stanovuje vlastní nabídku služeb i ceník s ohledem na kapacitu lůžek, provoz oddělení a podobně.
Podle zákona má sice každý pacient právo na přítomnost osoby blízké, ale současně to musí být v souladu s dalšími právními předpisy i interními regulemi poskytovatele zdravotní péče. Některé porodnice nabízejí tuto službu zdarma, jiné přítomnost otce dokonce ani neumožňují nebo omezují, takže pak je jedinou odpovědí najít si jinou nemocnici.
Naproti tomu právem bez odkazu na další předpisy je včasné (předem) informování o tom, jaká je cena zdravotních služeb, které nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění, nebo jsou hrazené jen částečně a jakým způsobem budou tyto služby hrazeny.
Platí totéž, co u např. lázeňských služeb, že totiž dodatečné navyšování účtu za „víceslužby“ není přípustné. Mělo by navíc platit, že poplatek za účast otce u porodu odpovídá skutečným nákladům za poskytnuté služby, a neslouží jako zdroj vedlejších příjmů porodnic.
KOLIK STOJÍ VAŠE ZDRAVÍ?
Zajímá vás, za kolik peněz jste v minulém roce marodili? Stačí si u zdravotní pojišťovny zažádat o Přehled vykázané zdravotní péče (některé pojišťovny už tuto službu nabízejí on-line), což je opravdu zajímavé čtení. Dozvíte se nejen, kolik si praktický lékař účtuje za vaši návštěvu i jednotlivá vyšetření, kolik stojí léky a jak drahá byla operace i následná péče, kterou jste absolvovali.
Někdy v přehledu narazíte i na položky, o jejichž existenci jste neměli tušení. Např. telefonická konzultace lékaře s pacientem, což vypadá moderně a efektivně, ale často se za tím skrývá běžný dotaz do ordinace na návštěvní hodiny nebo prosba o vypsání receptu. Jenže tyto otázky by byly pro lékaře zdarma. Telefonická konzultace lékaře s pacientem, vykázaná zdravotní pojišťovně, je však legislativou vymezený zdravotní úkon, s minimální délkou 10 minut a musí úzce souviset s preventivní, diagnostickou či léčebnou péčí.
Pokud na podobné nesrovnalosti ve svém výpisu narazíte (neuskutečněné návštěvy, neznámé názvy léků, neprovedená vyšetření), obraťte se na svou zdravotní pojišťovnu. Co za to dostanete? Peníze přímo ne, snad jen dobrý pocit, že už nebudete (nevědomky) zaštiťovat podvody ze strany lékařů.
POPLATKY NA POHOTOVOSTI S VÝJIMKAMI
A jak je to s poplatky u lékaře v případě návštěvy? Ten nejčastější – 30 Kč u praktika – už byl dávno zrušen, také stovka za den v nemocnici se nějaký čas neplatí, ale dva poplatky ještě přetrvávají – po 90 Kč na lékařské a stomatologické pohotovosti. Ale i zde jsou výjimky, jen se o nich moc neví.
Poplatek se neplatí (vrací se), pokud lékař usoudil, že stav pacienta na pohotovosti vyžaduje okamžitou hospitalizaci. A nevztahuje se ani na pojištěnce umístěné v dětských domovech, školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy či ochranné výchovy nebo umístěné v domovech pro osoby se zdravotním postižením, na pojištěnce svěřené do pěstounské či poručnické péče apod.
Další skupinou pacientů, na které se poplatek na pohotovosti nevztahuje, jsou ti, kteří se prokáží dokladem o pobírání dávky v hmotné nouzi, což jsou mj. příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Doklad však nesmí být starší 30 dní, jinak je třeba si zažádat o nový.
Jak je to s poplatky u lékařů či v nemocnicích?
- Nabídku služeb i jejich ceník při účasti otce u porodu si stanoví každá nemocnice. Je třeba se informovat a domluvit předem, dodatečné navyšování pak není třeba akceptovat. Cena by měla být přiměřená poskytnutým službám.
- Poplatky u lékaře se hradí jen v případě návštěvy pohotovostní lékařské a stomatologické ambulance. Výjimkou je okamžitá hospitalizace, neplatí ani některé skupiny dětí a mládeže a osoby pobírají dávky v hmotné nouzi. V hotovosti se hradí u praktiků i některé úkony (např. potvrzení na řidičský průkaz, ozdravné pobyty), v případě stomatologů či gynekologů také některá vyšetření. Ceník je obvykle k nahlédnutí už v čekárně.