Na květnovou daň z nemovitosti vás obvykle upozorní složenka

Poradna

Vlastníte pozemek nebo nemovitost? Pak na vás do konce května čeká povinnost zaplatit z tohoto majetku daň. Pokud jste jej získali v loňském roce (byli jste vlastníky k 1. lednu 2017) a platíte za ni poprvé, navazuje tato povinnost na přihlášení se k dani z nemovitosti podané v lednu. A spolu s ostatními vlastníky nyní očekáváte složenku, jež finanční správa zasílá v těchto dnech a kterou musíte zaplatit nejpozději do 31. května.

Ilustrační foto FAEI.cz

Může se však stát, že složenku ve schránce nenajdete ani v posledních květnových dnech. Co s tím? Neradujte se, že na vás erár letos zapomněl, může to mít totiž dva důvody, s nimiž je nutné se obrátit o radu na příslušný finanční úřad. Jednak totiž mohlo dojít k nedopatření, změně údajů, nebo se složenka prostě ztratila. Anebo právě v této chvíli zjistíte, že jste v lednu zapomněli nově získanou nemovitost přiznat. V obou případech získáte alespoň dodatečně kontaktní údaje pro zaplacení, v tom druhém však počítejte navíc s pokutou minimálně 500 Kč.

PLATÍ SE PODLE KRAJE

Rozhodně se nevyplatí se k této povinnosti chovat laxně, protože kromě pokuty (nepřiznání daňové povinnosti v lednu) vám naskakuje i penále. A chybějící složenka rozhodně není argumentem, proč jste nesplnili daňovou povinnost. Když už z jakéhokoli důvodu onu složenku nemáte a na finanční úřad jste se neobrátili, poradíme nouzové řešení. Vzít si útržek (bankovní výpis) z loňské platby a zaplatit na stejnou adresu (číslo účtu) stejnou částku jako loni, nejpozději však do konce května. A obrátit se na finanční úřad alespoň dodatečně, protože i v případě této daně platí, že nejhorší taktikou je nekomunikovat a neplatit.

Píšeme o jedné složence (právnické osoby mohou dostávat vyrozumění do datové schránky), ale co když vlastníte nemovitostí několik, a navíc v různých krajích? Složenky byste měli dostat v jedné obálce, ale tak, abyste mohli daň zaplatit finančnímu úřadu podle toho, v jakém kraji nemovitost či pozemek vlastníte. Čili v tomto případě vaše trvalé bydliště nehraje roli, ale rozhoduje to, v jakém kraji máte majetek.

SLOŽENKOU I JINAK

Složenky obdrží největší počet poplatníků této daně, od loňského roku je při platbě zbavena zátěže poštovního poplatku. Další možností je informace o daňové povinnosti právnickým osobám prostřednictvím datové schránky, pokud ji však nemají, tak sice obdrží složenku, ale na poště si připlatí podle sazebníku.

Existují však ještě další možnosti, jak daň z nemovitosti uhradit, ale obě vyžadují přípravu. Od loňského roku je možné platit přes SIPO, k tomu je však nutné s předstihem zaslat oznámení o tomto způsobu platby finanční správě a vyřídit i patřičné formality na poště. Přípravu vyžaduje i letošní novinka – pokud jste si zažádali o tuto službu do letošního března na finanční správě, dorazí vám upozornění na daňovou povinnost do mailové schránky.

Daň je samozřejmě možné zaplatit i bankovním převodem na účet finančního úřadu. Stačí převzít údaje uvedené na složence, tedy částku, číslo účtu a variabilní symbol, a bude se lišit jen konstantní symbol – v tomto případě 1148 (při platbě složenkou 1149).

PENÁLE ČEKÁ PĚT DNÍ

Mírnou nejistotu mohou cítit majitelé nemovitostí, kteří mají pocit, že se výše daně mohla změnit například kvůli ohlášenému zvýšení koeficientu v dané obci. Jsou to zbytečné obavy. Když svou nemovitost např. výstavbou nerozšiřujete, nebo ke stávajícímu pozemku nepřikupujete další metry (tuto skutečnost jste však měli sdělit v lednu v nově podaném přiznání), tak daň přiznáváte a vypočítáváte pouze jednou a pak už jen čekáte, v jaké podobě vám ji finanční úřad automaticky zaktualizuje.

Termín zaplacení daně z nemovitosti 31. 5. znamená, že do následujícího dne by měla finanční správa už registrovat platbu na svém účtu. Je tedy nutné počítat s jedno či dvoudenním předstihem. Na druhou stranu je možné využít benevolence, že penále začíná naskakovat až od 8. června (pravidlo pěti pracovních dní), zato ve výši 14,05 % ročně. Daň vyšší než 5000 Kč je možné zaplatit nadvakrát, přičemž první splátka musí činit nejméně polovinu a být poukázána na účet finančáku do 31. 5., zbytek pak do konce listopadu.

Na co si dát pozor při placení daně z nemovitosti:

  1. Nejpozději v posledním květnovém týdnu dostanete formou složenky (datová schránka, mail, SIPO) informaci o nutnosti splnit daňovou povinnost. Pokud ji neobdržíte, co nejdříve se obraťte na finanční úřad, v jehož kraji nemovitost vlastníte.
  2. Je možné využít i údaje z loňského roku, v němž jste daň již platili.
  3. Pokud jste novým majitelem nemovitosti a vyrozumění jste nedostali, komunikujte co nejdříve s finančním úřadem. Problém může být s lednovým přiznáním.
  4. Výši daně automaticky aktualizuje finanční správa.
  5. Bez penále je možné se s platbou daně zpozdit pět pracovních dní.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB