Překvapivá stagnace americké inflace nahrává Fedu

Říjnová inflace byla v USA překvapivě nízká. Ve srovnání se zářím index CPI stagnoval a to platí i pro jádrový index očištěný o ceny energií a pohonných hmot. Struktura ukazuje trochu překvapivý souběh poklesu cen zdravotnických potřeb a oděvů. Tyto položky se přitom vyvíjely v průběhu letošní krize proti sobě. Zdá se, že opadávají nákladové cenové tlaky v segmentu zdravotních služeb a zároveň se prosazuje vliv slabé poptávky na většinu položek spotřebního koše.
Překvapivá stagnace americké inflace nahrává Fedu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dezinflační tlaky budou patrně dominovat i v následujících dvou čtvrtletích. Ceny ropy stagnují a prudký nástup podzimní vlny covid-19 v USA povede k narušení poptávky v segmentu služeb. To nahrává naplnění prognózy americké centrální banky (Fed), která počítá s celkovou inflací na úrovni 1,2 procenta a jádrovou na úrovni 1,5 procenta v posledním čtvrtletí letošního roku.

Inflace hluboko pod dvouprocentním cílem tak umožní Fedu udržovat maximálně uvolněnou politiku a čekat na období, kdy kombinace vakcinace, příznivého teplého počasí a masivní vládní podpory odstartuje udržitelné oživení ekonomiky. To by mělo udržet příznivé prostředí pro finanční trhy a podpořit ceny finančních aktiv.

Situace se může začít měnit v průběhu příštího roku, kdy se oživení spotřebitelské poptávky částečně přetaví do růstu cen. To s kombinací se zlepšenou situací na trhu práce nastartuje proces redukce podpory ze strany americké centrální banky. Nicméně první kroky nečekáme dříve než v polovině příštího roku.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena