Přes geopolitické problémy Evropa v roce 2017 přilákala nejvíc přímých zahraničních investic v historii. Největší potenciál má odvětví digitálních technologií

Zahraniční investoři loni v Evropě zahájili rekordních 6 653 projektů, díky nimž vzniklo více než 353 tisíc nových pracovních míst. Ukazuje to průzkum atraktivnosti Evropy pro zahraniční investice (European Attractiveness Survey), který každoročně realizuje společnost EY. I přes geopolitické problémy jsou investoři optimističtí a věří dalšímu růstu.

Česká republika je mezi TOP 10 nejúspěšnějšími evropskými zeměmi podle počtu nových pracovních míst, kterých vzniklo přes 14 tisíc, a přilákala o 22 % více zahraničních investičních projektů v porovnání s rokem 2016.

–        Důvěra investorů v Evropu roste. V hodnocení atraktivity Paříž poprvé předstihla Londýn
–        Velká Británie je stále jedničkou mezi evropskými investičními destinacemi
–        Atraktivita Česka se zvyšuje, investoři zahájili 134 projektů
–        Digitální ekonomika má největší potenciál, bude hlavním motorem růstu

Evropa láká investory svým stabilním prostředím a dobrými podmínkami pro ekonomický růst. I v letošním roce jsou na vrcholu žebříčku nejatraktivnějších investičních destinací Velká Británie, Německo a Francie (1205, 1124, resp. 1019 projektů). „Nejistá politická situace nutí investory k obezřetnosti, jelikož pro dynamiku pohybu kapitálu je rozhodující atraktivita Evropy jako celku. Zdlouhavá jednání o brexitu mezi Velkou Británií a EU nebo separatistické tendence ve Španělsku mohou být zdrojem obav a nejistoty,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

Česko je čím dál atraktivnější

Česká republika loni zaznamenala 134 zahraničních investičních projektů, což je o 22 % více než v roce 2016. Dostala se tak na 9. příčku v žebříčku Top 10 z hlediska nově vytvořených pracovních míst (14 490). „Česká republika zůstává i nadále atraktivní destinací přímých zahraničních investic. Většina projektů přichází od subjektů, které již v ČR dlouhodobě působí a jsou tedy důkazem, že naší domácí ekonomice dlouhodobě věří. S rekordně nízkou nezaměstnaností a rostoucími mzdovými náklady se mění i struktura investic. Roste význam projektů s vysokou přidanou hodnotou, například do technologií, nebo vývojově-výzkumné projekty,“ informuje Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic EY v České republice.

Poprvé v historii se do aktuálního žebříčku propracovalo Srbsko, kde meziročně vzrostly investice o neuvěřitelných 150 %. Výrazně se vedlo také Turecku (66 %) nebo Finsku (44 %).

V subjektivním hodnocení atraktivity evropských metropolí poprvé Paříž předstihla Londýn. Německo kvůli federálnímu uspořádání hlavní metropoli nemá, a tak se pozornost dělí mezi Berlín, Frankfurt, Mnichov a Hamburg. Mezi zeměmi, které v roce 2017 zaznamenaly pokles přímých zahraničních investic, jsou Španělsko (-23 %), Nizozemsko (-17 %), Rumunsko (-5 %) a Irsko (-4 %).

Digitální ekonomika coby klíč k růstu

Více než třetina (34 %) oslovených investorů se domnívá, že hlavním motorem růstu evropské ekonomiky bude v nadcházejících letech digitální ekonomika. Za hlavní priority Evropy považují „zvýšení investic do digitálních technologií a infrastruktury“ (45 %) a „posílení dovedností potřebných pro digitální věk“ (42 %). Do digitálních technologií směřovalo v loňském roce 1 172 přímých zahraničních investic, čímž se toto odvětví dostalo na první příčku podle počtu investičních projektů. Meziroční míra růstu zahraničních investic v tomto sektoru je 33 % a je druhá největší, za farmaceutickým průmyslem, který zaznamenal 78% nárůst zahraničních investic.

„Firmy v České republice si začínají uvědomovat význam digitálních technologií a s nimi spojených inovací, avšak nedisponují dostatečnými znalostmi pro jejich efektivní implementaci a využití. Z toho důvodu přirozeně roste poptávka nejen po relevantní odborné pracovní síle, ale také po komplexních poradenských službách, které zavádění digitálních technologií značně usnadňují,“ říká Zuzana Nehajová, vedoucí Inovačního týmu EY v České republice.

Tradiční strategie již nestačí, je zapotřebí se adaptovat na nové podmínky, které s sebou digitální technologie přináší. „Pokud Evropa chce být nadále atraktivní pro investory a mít předpoklady pro budoucí růst, musí se stát digitálním lídrem,“ uvádí Zuzana Nehajová a uzavírá: „Podnikatelská sféra musí spojit své síly s veřejným sektorem a vytvořit integrovanou digitální infrastrukturu a ekosystém. To je cesta pro podniky, investory i občany zajistit prosperující, stabilní a atraktivní prostředí.“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB