
Cena akcií tak na začátku vzrostla o výrazných 18 procent, čemuž předcházel i výnos z primární veřejné nabídky akcií (IPO) ve výši 4,6 miliardy dolaru. Globálně, z hlediska objemu, se tato IPO letos zatím umístila na prvním místě. Investory samozřejmě zajímá, zda se výrobci bude i nadále dařit tímto způsobem.
Silné bankovní pokrytí a zájem analytiků
Jedinečnost této IPO podtrhuje také zapojení předních správců prvotních nabídek, mezi které patří jména, jako Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Bank of America a China International Capital Corporation.
Brendan Ahern ze společnosti KraneShares navíc označil CATL za „must-have titul“ (musíte mít, pozn. red.) pro každého, kdo se chce zapojit do elektromobility z investičního hlediska.
Nová továrna v Evropě
Mnohamiliardová IPO s sebou tradičně přináší i otázky ohledně využití nově získaného kapitálu. Vzhledem k tomu, že firma z velké části prezentuje své zahraniční aktivity, je odpověď jednoznačná.
Většina částky poputuje do Maďarska s cílem postavit novou továrnu, jejímž prostřednictvím bude společnost CATL schopna ještě efektivněji spolupracovat s evropskými značkami, jako jsou BMW, Volkswagen a Stellantis.
Takový krok je nesmírně důležitý, což potvrzují i slova Neila Beveridge, hlavního analytika společnosti Bernstein, který tvrdí, že společnost má v Evropě zatím tržby pouze 20 až 25 procent, což představuje vysoký potenciál růstu.

Geopolitické napětí a americká cla
Rovnováhu mezi výše uvedenými pozitivy a potenciálními překážkami dotváří geopolitická nejistota. Začátkem tohoto roku se výrobce ocitl na seznamu sledovaných subjektů amerického Pentagonu, konkrétně kvůli podezření z vazeb na čínskou vládu, což společnost velmi důrazně popírá.
Druhým faktorem ovlivňujícím jeho podnikatelské aktivity jsou také loňská cla uvalená USA a EU. Podle Washingtonu a Bruselu to byl naopak důsledek nekalých obchodních praktik Číny. Společnost si je obou těchto výzev vědoma a zároveň se netají tím, že její aktuální prioritou je expanze v Evropě.
Finanční výsledky
Rok 2024 byl z hlediska hospodářských výsledků pro společnost smíšený. Tržby meziročně klesly o 9,7 procenta, a to především v důsledku zostřující se konkurence na domácím trhu v Číně. Ještě zásadnější však je, že čistý zisk společnosti se ve srovnání s rokem 2023 zvýšil o 15 procenta, což signalizuje lepší marže a efektivní řízení nákladů.
Důležité je také samotné pozadí, na kterém se tato čísla formovala. Podle britské výzkumné společnosti Rho Motion vzrostl čínský trh s elektromobily v roce 2024 o 40 procent na 11 milionů kusů, a tak se dodavatelé, jako CATL, těšili vysoké poptávce.
Pro investory, kteří se zajímají o energetický sektor, ale i o elektromobilitu jako celek, může být vstup giganta CATL na burzu jen začátkem nové kapitoly.
Vysoké ambice v Evropě a zlepšující se stav ekonomiky jsou faktory, které společnosti poskytují slibné zázemí pro expanzi, která by mohla být potenciálně následována vývojem samotné ceny akcií, která od začátku obchodování roste.
Autorka je předsedkyně představenstva společnosti Capital Markets
(Redakčně upraveno)