Obyvatelé České republiky nejsou příliš spokojeni se svým bydlením. Ve srovnání s průměrem Evropské unie (EU) bydlí v menších a starších bytech. Navíc dávají na bydlení větší část svých příjmů, než je jinde v Evropě zvykem. Informovala o tom Českomoravské stavební spořitelna (ČMSS).

„Náklady na bydlení v ČR patří v Evropě v poměru k celkovým výdajům domácností na jejich spotřebu mezi nejvyšší. Průměrná velikost bytu je přitom menší než je průměr v Evropské unii a zároveň je toto bydlení starší,“ uvedl předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Vladimír Staňura. Podle spořitelny obyvatelé České republiky v průměru zaplatí za náklady spojené s bydlením 26 % ze své celkové spotřeby.
Pro srovnání – nejmenší zatížení v Unii mají obyvatelé Malty, kteří za bydlení zaplatí jen něco málo přes 10 % ze svých celkových výdajů. Hluboko pod průměrem jsou ještě pobaltské státy, a dále Kypr nebo Slovinsko. Naopak nejvíce platí lidé ve Skandinávii a Francii (nejvíce Dánsko 29,5 %).
Výdaje českých domácností jsou podle statistik agentury Eurostat páté nejvyšší v celé Evropské unii. „Čtvrtina domácností vnímá výdaje spojené s bydlením jako velkou zátěž. Vyšší náklady jsou způsobené částečně díky investicím spojeným se starým bytovým fondem,“ vysvětlil Staňura.
České bydlení je nejen staré a v porovnání s celkovými výdaji drahé, ale je také menší, než je standard v EU. Průměrná velikost bytu v České republice dosahuje 78 m2, zatímco průměr Evropské unie je 96 m2. Největší byty využívají obyvatelé Kypru (141 m2), Lucemburska (131 m2) a Belgie (124 m2). Naopak v nejmenších bytech žijí lidé v Rumunsku (45 m2), Litvě (62 m2) a Lotyšsku (63 m2).