Proč je aktualizovaná inflace v USA nejdůležitějším číslem na světě do konce roku

Úterní listopadová zpráva o inflaci v USA je nejdůležitějším zbývajícím údajem tohoto roku. Tím spíše po nedávném dvouciferném růstu akciového indexu S&P 500, který stále více „bojuje s Fedem“ (americkou centrální bankou, pozn. red.).
Od inflace ve Spojených státech se odvíjí vše, od pohledu na konečnou úrokovou sazbu Fedu, přes pravděpodobnost recese v USA, až po očekávání slabších výnosů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Konsensus předpokládá znepokojivě malý pokles celkové míry inflace o 7,7 procenta i meziroční míry jádrové inflace o 6,3 procenta, nicméně náš vlastní inflační tracker (viz graf níže, pozn. aut.) uklidňuje, že základní cenové tlaky se uvolňují.

To poskytuje útěchu, že postupné oživení akciového trhu je podpořeno bez ohledu na úterní číslo. Inflace je hnacím motorem všeho, od zvyšování sazeb Fedu až po rizika recese a výhledy na zisky.

Podle našeho nástroje pro sledování inflace jsou mediány cen pod tlakem 24 procent od svého maxima a o pět procent nižší, než před dvěma měsíci. V čele poklesu stojí dodavatelské řetězce, bydlení a komodity, zatímco znepokojení se zaměřuje na zaostávající trh práce a nízká, ale přesto stabilní inflační očekávání spotřebitelů a investorů.

Zdroj: eToro

Trhy mohou být po nedávném posílení zranitelné vůči kontrole reálného stavu, ale klíčovou fundamentální podporou je další pokles inflace. Od inflace ve Spojených státech se odvíjí vše, od pohledu na konečnou úrokovou sazbu Fedu, přes pravděpodobnost recese v USA, až po očekávání slabších výnosů.

Sledujeme předstihové nebo koincidenční cenové ukazatele šesti hlavních hnacích sil inflace, což nám dává lepší představu o základní inflaci. Vykazované údaje indexu spotřebitelských cen jsou z podstaty věci zpožděné, což je ještě umocněno zvláštním způsobem výpočtu cen bydlení (30 % indexu).

Sledujeme trh práce (zaměstnanost ISM, JOLTS, pozn. aut.), bydlení (nájemné Zillow, index NAHB), zboží (ojeté automobily, ceny ISM ve zpracovatelském průmyslu), komodity (benzín, široké komodity), dodavatelské řetězce (index dodavatelských řetězců Fedu, kontejnerové sazby) a inflační očekávání (Michiganský průzkum, Break-evens).

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena