
Kromě integrovaného záchranného systému na data ze sčítání také netrpělivě čekají i všichni, kdo zajišťují dopravu, tedy dopravní obslužnost. Je pro ně totiž nezbytné vědět, odkud a kam lidé směřují za prací a do škol, jaké dopravní prostředky využívají a jak často. To rozhoduje například o posílení vlakových a autobusových spojů v konkrétním regionu.
Sčítání 2021 začíná 27. března a skončí 11. května. Vzhledem k epidemické situaci je primárně připravováno on-line.
Sčítání poskytne i data o dojížďce do zaměstnání a škol a o způsobu bydlení. Údaje budou navíc dostupné podle místa obvyklého pobytu, tedy obce, v níž lidé skutečně žijí.
„To znamená, že například zdravotní péči bude možné zajistit podle přesného počtu lidí, kteří na daném území žijí, a nikoli podle jejich místa trvalého pobytu, který má často pouze administrativní význam,“ vysvětluje tisková mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová.
„Údaje ze sčítání jsou zcela unikátní a jedinečné i proto, že zobrazují stav společnosti k určitému datu, v tomto případě k rozhodnému okamžiku o půlnoci z 26. na 27. března, kdy Sčítání 2021 odstartuje. Jejich hodnota mimo jiné spočívá i v tom, že jdou až do úrovně obcí a jejich částí. Je to tedy nejkomplexnější a nejpodrobnější zdroj dat za posledních deset let,“ doplňuje předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.
Vyplněním sčítacího formuláře každý z nás přispěje ke kvalitě a spolehlivosti výsledných dat. Na základě údajů ze sčítání se rozhoduje o veřejných financích i veřejných službách.
„Sčítání 2021 poskytne zcela unikátní vzájemně propojená data o tom, jak vypadají české domácnosti, jakou mají strukturu, jakého vzdělání její jednotliví členové dosáhli, jestli jsou ekonomicky aktivní, tedy zda jsou zaměstnaní, nebo jsou v důchodu, či teprve studují,“ poznamenává Voldánová.
Data ze sčítání jsou podle ní klíčová pro další rozvoj naší země a veřejná správa a samospráva se bez nich neobejdou. „Jsou důležitá také pro podnikatele, vysoké školy, vědecká pracoviště, ale i pro jednotlivce. Pomohou vytvořit cenný zdroj informací o tom, jak žijeme, co nás trápí a s čím bychom potřebovali pomoct. Jsou zdarma a přístupná všem,“ uzavírá tisková mluvčí.