Sčítání obyvatelstva letos bude. Začne na konci března přes internet

Sčítání lidu, domů a bytů se uskuteční i za současné epidemické situace. Sčítání začne v sobotu 27. března a skončí v úterý 11. května 2021, lidé se sečtou jednoduše a bezpečně přes internet mezi 27. březnem a 9. dubnem. Redakci FAEI.cz o tom informovala tisková mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová.
Sčítání lidu, domů a bytů se v ČR koná jednou za deset let. Na snímku budova Českého statistického úřadu. Foto: ČSÚ

„Sčítání on-line je vzhledem k současné epidemické situaci jednoznačně nejbezpečnějším a také nejrychlejším způsobem, jak se sečíst. Vylučuje totiž kontakt se sčítacími komisaři, kteří budou roznášet listinné sčítací formuláře těm, kteří se z nějakého důvodu nesečetli on-line,“ uvedl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Činnost sčítacích komisařů při terénním došetření mezi 17. dubnem a 11. květnem bude v součinnosti ČSÚ a České pošty upravena tak, aby došlo k výraznému omezení fyzických kontaktů mezi sčítacími komisaři a obyvatelstvem.

Statistici budou také průběžně monitorovat aktuální epidemickou situaci a reagovat na její možné dopady do příprav a průběhu sčítání.

„Sčítání slouží nám všem. Je těžko představitelné, že by společnost mohla fungovat, aniž by o sobě měla ucelené informace. Proto se sčítání v různých podobách provádí už od starověku, a to po celém světě, od nejchudších zemí po ty ekonomicky nejvyspělejší,“ vysvětluje Rojíček.

Sčítání lidu, domů a bytů se v ČR koná jednou za deset let. Tato perioda je považována za přijatelné období k tomu, aby se shromážděná data dala využívat při rozhodování o budoucnosti a lepším životě obyvatel i v tom nejmenším územním celku.

Sčítání se na našem území koná pravidelně už od roku 1869. To zatím poslední proběhlo před deseti lety, v roce 2011. V uplynulých 150 letech se sčítání lidu v desetiletém intervalu nekonalo pouze jednou – v období druhé světové války. První československé sčítání proběhlo přesně před sto lety, v roce 1921. Sčítání v samostatné České republice se v roce 2021 uskuteční potřetí.

Letos se nebude sčítat pouze u nás. Na základě rozhodnutí Organizace spojených národů plánuje provést sčítání v roce 2021 na svých územích celkem 55 států. V Evropské unii letos proběhne census i přes nelehkou situaci ve všech jejích členských zemích.

PSALI JSME:
Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Zavřít reklamu ×
  1. Internet mi sice funguje, ale tenhle stát má moje jméno,datum narození i bydliště už v tolika evidencích že by neměl být problém si to vytáhnout.Tyhle tři základní věci jim musí stačit, na víc jejich dotěrných dotazů nemám náladu a myslím že statistický úřad ani nárok.Chci mít klid nařešení horších věcí než je pitomé počítání lidí.Přeji všem klidný večer.

  2. Mne náš stát sčítat nebude. Nemám důvěru k nezneužití osobních údajů. Žijeme přeci v České republice.

  3. Když tady čtu ty reakce lidí a jejich komentáře, tak mám dojem – že výsledky sčítání osob 2021 budou jen statistický blábol…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru