Proč se lidé brání mobilním platbám?

Průzkum
V placení mobilním telefonem spotřebitelům brání hlavně nedostatek informací a psychologické překážky. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Mastercard. Vzdělávání trhu je v tomto ohledu pro firmu výzvou, přiznává generální ředitel Mastercard pro Českou republiku a Slovensko Michal Čarný. Podle něj lidé mobilní platby nevyužívají mnohdy kvůli nízkému povědomí o výhodách a bezpečnosti tohoto způsobu placení.
V placení mobilním telefonem spotřebitelům brání hlavně nedostatek informací a psychologické překážky. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Mastercard. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Drtivá většina lidí už nedokáže bez mobilu vůbec fungovat. Hned devět z deseti Čechů má podle průzkumu mobilní telefon u sebe vždy. Otázkou ale je, čeho všeho se s ním odváží. Některým lidem v používání mobilních plateb brání podle průzkumu Mastercard hlavně psychologické překážky.

Téměř čtvrtina respondentů uvedla jako hlavní důvod, proč mobilem neplatí, to, že mobilní platby neumí používat. Necelá pětina se pak obává, že udělá při placení chybu, a dvanáct procent lidí se nepovažuje za dostatečně technologicky zdatné.

Celkem 15 procent Čechů v průzkumu uvedlo, že by je k mobilním platbám motivoval kvalitnější telefon, 13 procent postrádá lepší informace o tom, kdo má přístup k datům z platební karty v telefonu, a 12 procent by platilo mobilním telefonem, kdyby mělo lepší internetové připojení.

Pro srovnání: Odpůrců používání platebních karet při cestování je podle letošního průzkumu České bankovní asociace mezi Čechy třetina. Kartu nevyužívají především proto, že se bojí technických komplikací. Čtvrtina lidí odjíždí na dovolenou bez karty a spoléhá se jen na hotovost.

PSALI JSME:
Platba „domácí“ kartou v zahraničí se nemusí vyplatit

Více než polovina běžných uživatelů mobilních plateb jimi podle průzkumu Mastercard platí kdykoliv a kdekoliv je to možné. Lidé na nich oceňují zejména to, že jsou praktické (70 %), snadno se používají (52 %) a šetří čas (40 %).

Třetina těch, kteří platí za zboží a služby prostřednictvím mobilního telefonu, tak činí pouze tehdy, když vyrazí ven bez peněženky. Čtvrtina pak mobilní platby využívá v pohodlí domova při nakupování na internetu.

Nejrozšířenější platební aplikací je Google Pay, kterou má ve svém telefonu 51 procent uživatelů. Na druhém místě je aplikace Apple Pay, kterou používá necelá čtvrtina uživatelů mobilních plateb. Ti podle průzkumu platí mobilním telefonem daleko častěji, než uživatelé ostatních aplikací.

Osm procent respondentů průzkumu zvažovalo změnu banky, protože ta jejich mobilní platby neumožňuje, a tři procenta tak již učinila.

PSALI JSME:
Platba mobilem už i za auto

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Covid a síla eurožaludků

V posledních týdnech znějí čím dál hlasitěji nápady, jak by Evropská unie měla pomoci svým členům nejvíc postiženým pandemií. Nizozemí a některé další tzv. spořivé unijní členské země ale rychle vyjádřily silné pochyby.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vyšetření štítné žlázy pomůže tisícům těhotných žen

Analýza
Snížená, nebo naopak zvýšena funkce štítné žlázy může mít fatální dopad pro těhotné ženy. Porucha tohoto důležitého orgánu totiž způsobuje potraty, předčasné porody a další komplikace. V září odstartuje dvouletý pilotní screening mezi osmi tisíci těhotných žen, který by mohl odhalit nemoc až u 15 procent z nich. Upozornili na to endokrinologové v rámci Týdne štítné žlázy, který letos připadl na posledních sedm …
Rolovat nahoru