Proč se lidé brání mobilním platbám?

Průzkum
V placení mobilním telefonem spotřebitelům brání hlavně nedostatek informací a psychologické překážky. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Mastercard. Vzdělávání trhu je v tomto ohledu pro firmu výzvou, přiznává generální ředitel Mastercard pro Českou republiku a Slovensko Michal Čarný. Podle něj lidé mobilní platby nevyužívají mnohdy kvůli nízkému povědomí o výhodách a bezpečnosti tohoto způsobu placení.
V placení mobilním telefonem spotřebitelům brání hlavně nedostatek informací a psychologické překážky. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Mastercard. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Drtivá většina lidí už nedokáže bez mobilu vůbec fungovat. Hned devět z deseti Čechů má podle průzkumu mobilní telefon u sebe vždy. Otázkou ale je, čeho všeho se s ním odváží. Některým lidem v používání mobilních plateb brání podle průzkumu Mastercard hlavně psychologické překážky.

Téměř čtvrtina respondentů uvedla jako hlavní důvod, proč mobilem neplatí, to, že mobilní platby neumí používat. Necelá pětina se pak obává, že udělá při placení chybu, a dvanáct procent lidí se nepovažuje za dostatečně technologicky zdatné.

Celkem 15 procent Čechů v průzkumu uvedlo, že by je k mobilním platbám motivoval kvalitnější telefon, 13 procent postrádá lepší informace o tom, kdo má přístup k datům z platební karty v telefonu, a 12 procent by platilo mobilním telefonem, kdyby mělo lepší internetové připojení.

Pro srovnání: Odpůrců používání platebních karet při cestování je podle letošního průzkumu České bankovní asociace mezi Čechy třetina. Kartu nevyužívají především proto, že se bojí technických komplikací. Čtvrtina lidí odjíždí na dovolenou bez karty a spoléhá se jen na hotovost.

PSALI JSME:
Platba „domácí“ kartou v zahraničí se nemusí vyplatit

Více než polovina běžných uživatelů mobilních plateb jimi podle průzkumu Mastercard platí kdykoliv a kdekoliv je to možné. Lidé na nich oceňují zejména to, že jsou praktické (70 %), snadno se používají (52 %) a šetří čas (40 %).

Třetina těch, kteří platí za zboží a služby prostřednictvím mobilního telefonu, tak činí pouze tehdy, když vyrazí ven bez peněženky. Čtvrtina pak mobilní platby využívá v pohodlí domova při nakupování na internetu.

Nejrozšířenější platební aplikací je Google Pay, kterou má ve svém telefonu 51 procent uživatelů. Na druhém místě je aplikace Apple Pay, kterou používá necelá čtvrtina uživatelů mobilních plateb. Ti podle průzkumu platí mobilním telefonem daleko častěji, než uživatelé ostatních aplikací.

Osm procent respondentů průzkumu zvažovalo změnu banky, protože ta jejich mobilní platby neumožňuje, a tři procenta tak již učinila.

PSALI JSME:
Platba mobilem už i za auto

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Návrat Milana Janků mezi developery komplikují nové dluhy a insolvence

Analýza
O insolvenčním řízení se společností Geone Holešovice One, jejíhož jednatele, developera Milana Janků, u soudu zastupuje bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, informoval v polovině loňského prosince portál FAEI.cz jako první. A doposud také jako jediné z tuzemských médií. Máme novinky a v příštích dnech přineseme další souvislosti.
Rolovat nahoru