Průmyslu chybí nové zakázky

Názor
Situace v českém průmyslu se nezměnila k lepšímu ani v květnu. Index nákupních manažerů (PMI) sice už nepoklesl, nicméně stagnoval na velmi slabých 42,8 bodech. A to neznamená nic jiného než útlum.
Podle aktuálního průzkumu Evropské komise si nyní kromě automobilového průmyslu a farmacie na slabší objednávky stěžují všechny průmyslové obory. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Už předchozí jiné průzkumy jasně naznačovaly, že firmy sice do budoucnosti hleděl celkem pozitivně, ale jejich optimismus dosud nebyl podložen novými zakázkami. Dobrá – leč zpožděná – čísla z průmyslu proto stále zejména na zásobě starých zakázek, které firmy nebyly schopny kvůli nedostatkům v dodavatelských řetězcích realizovat včas.

Slabé zakázky jsou výsledkem vysoké inflace u nás i v zahraničí, která nutí odběratele odsouvat jejich nákupy a přehodnocovat investice. Nejde o nahodilý výsledek jednoho měsíce, ale v podstatě se nízké zakázky staly téměř pravidlem.

Nedostatek domácích i zahraničních objednávek má alespoň jeden pozitivní efekt, a sice tlačí ceny průmyslových výrobců dolů.

PSALI JSME:
Nízký PMI průmyslové aktivity již dále neklesl

Vzhledem k výrazné korekci cen surovin a energií na trzích by toto vynucené zlevňování nemělo být likvidační. Zároveň by mělo napomoci k rychlejšímu ústupu výrobní i spotřebitelské inflace.

Pokud si vypomůžeme aktuálním průzkumem z Evropské komise, tak kromě automobilového průmyslu a farmacie si na slabší objednávky aktuálně stěžují všechny průmyslové obory.

Co si z toho vzít? Minimálně to, že zatímco ještě v prvním čtvrtletí byl průmysl motorem ekonomiky, kterou zadržel před pádem do recese, ve druhém čtvrtletí na něj spoléhat moc nelze. Vyčerpává se navíc efekt nízkého srovnávacího základu v automobilovém průmyslu, a jak ukazuje PMI, situace se celkově zatím nijak nelepší v dalších částech tuzemského průmyslu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Český zpracovatelský průmysl trápí pokles zakázek

Zavřít reklamu ×
  1. Zakázky přebere Čína….. Tam rádi vyrobí a ještě raději prodají. Ti zlí komunisté jsopu ale chytří podnikatelé….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Eurozóna: Indikátory prudce klesají

Zářijový PMI průzkum (index nákupních manažerů, pozn. red.) potvrzuje to, co již signalizovaly průzkumy za předchozí měsíce: Ekonomická aktivita v eurozóně prochází slabším obdobím a hrubý domácí produkt (HDP) má v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB