Průzkum PayPal nelze brát vážně. Jinak by z Česka mizely desítky miliard ročně

Řada firem si zadává průzkumy veřejného mínění ve snaze získat zajímavé údaje. Jak ale dokládají informace z čerstvě zveřejněného průzkumu zadaného společností PayPal agentuře Censuswide, ne ve všech firmách pak umí získaná data věrohodně zpracovat a prezentovat.
Nedostupnost bankomatu je v průzkumu jedním z uváděných důvodů, proč si nevracíme peníze. Foto: FAEI.cz

Průzkum přitom má „papírově“ všechny parametry toho, aby byl reprezentativní: Agentura se dotázala vzorku 10 112 dospělých osob (ve věku 18 a více let) v deseti evropských zemích (Belgii, České republice, Finsku, Itálii, Maďarsku, Norsku, Polsku, Portugalsku, Řecku a Švédsku). Průzkum probíhal online v období mezi 27. listopadem a 14. prosincem 2018.

O tom, jak ledabyle byly výsledky průzkumu pro tuzemsko zpracovány, ale mimo jiné svědčí i to, že si PayPal ani nedal tu práci seřadit v tiskové zprávě pro ČR výše v závorce vyjmenované státy podle české abecedy (pozn. red – v našem textu, viz výše, jsme je uvedli podle české abecedy).

To nejpodstatnější ale je, že v tiskové zprávě lze nalézt pouze jeden procentuální údaj, který se vztahuje k výsledkům průzkumu: „Téměř třetina lidí (31 %) má potíže se získáním peněz zpět od přátel či příbuzných poté, co je vydají za společnou aktivitu, jako je zakoupení dárku či vstupenky nebo úhrada společné dovolené.“

Vše ostatní v tiskové zprávě jsou tvrzení, kterým prostě chybí to, že nejsou podložena žádnými čísly. Jako třeba konstatování, že „skupinou, která si zřejmě půjčuje nejvyšší částku, jsou rodiče“.

Fakta se sice snaží zachránit infografika přiložená k tiskové zprávě, ale posuďte sami. Dozvíte se z prezentace průzkumu, jak je to s další téměř polovinou dotázaných, nebo jak je to s termínem splacení půjčky? Nebo jak reaguje dalších třicet procent respondentů, když jim přátelé či příbuzní nesplácejí půjčené peníze?

Zdroj: Paypal

Kam se ročně ztrácejí desítky miliard?

Češi prý v průměru, tvrdí například průzkum, „ročně půjčí přátelům a příbuzným 1400 až 2600 Kč a naopak si od nich půjčí 300 Kč“. To by znamenalo, že Češi průměrně ročně půjčili přátelům a příbuzným 15-27 miliard korun, ale zároveň si od nich půjčili jen 3,2 miliardy korun. Kam se ztratilo těch 12-24 miliard korun? Že by Češi měli tolik zahraničních přátel a příbuzných na Slovensku? Anebo je to ještě jinak a více než průměrné tři stovky si půjčují jen Moravané a Slezané?

Podle průzkumu „patří v České republice mezi nejčastější důvody, proč lidé dluží peníze přátelům nebo příbuzným, domácí účty, nákup dárku a poslání peněz jako dárek“. O pár odstavců v tiskové zprávě se ale dočtete: „V České republice jsou nejčastěji uváděnými důvody, kvůli kterým lidé nevracejí peníze, zapomětlivost, nedostatečná hotovost a nedostupnost bankomatu.“

Tak si vyberte. A o tom, jakou novou službu PayPal vlastně propagoval, se určitě dočtete jinde.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek