
Export skrze Černé moře takřka rok umožňovala takzvaná obilná dohoda Ukrajiny a Ruska, dojednaná loni v červenci pod patronátem OSN a Turecka. Jenže Rusko se rozhodlo v plnění obilné dohody dále nepokračovat a minulý týden ji ukončilo.
Ukrajině tak zůstala pouze jediná opravdu významná vývozní cesta, právě skrze Dunaj. Tu se však Rusko svými dronovými útoky nyní evidentně snaží ochromit. Situace přitom musí zajímat i české zemědělce.
Termínové kontrakty na pšenici s datem dodání letos v září poskočily v pondělí na chicagské surovinové burze až o 8,6 procenta. Přitom v minulém týdnu přidaly více než pět procent. Kontrakty na prosincové dodání kukuřice v pondělí stouply na téže burze až o 5,6 procenta. Cena potravinářské pšenice na pařížské burze v pondělí poskočila o bezmála sedm procent.
Tuna pšenice nyní stojí v Paříži, jež je směrodatná i pro české zemědělce a jejich výkupní ceny, stojí necelých přes 264 eur. Za uplynulé tři dny tak burzovní cena této základní zemědělské suroviny poskočila o více čtyři procenta procent, za uplynulý měsíc pak o zhruba 7,5 procenta.
I přes vystupňování obilného dramatu v Černém moři a na Dunaji je pro české zemědělce stále hrozbou spíše to, že budou čelit příliš nízké výkupní ceně své produkce. Cena na pařížské burze je totiž jedna věc, cena na místním trhu věc druhá.
S pařížskou cenou nemusí výkupní cena v českých luzích a hájích vždy „lícovat“, alespoň tedy ne po určitou přechodnou dobu, než se i místní trh – v tomto případě tedy ten český, případně středoevropský – dostane do nové rovnováhy.
Co i přes napjatou situaci v Černém moři a na Dunaji brání tomu, aby cena pšenice v Chicagu či Paříži stoupla mnohem výše? Globální ceny potravin – včetně právě pšenice – jsou letos zpravidla citelně níže než loni. Přeje počasí. Úroda je dobrá. O tom, že pšenice meziročně stále citelně zlevňuje, již řeč byla.
Světová cena kukuřice je pak o třetinu níže, než kde loni vrcholila, sója je v porovnání s loňským vrcholem o patnáct procent níže. Jedinou výjimku představuje rýže. Té počasí nepřeje. Její cena je na dvouletém maximu, meziročně o 30 procent výše. Proto Indie, její největší vývozce, od minulého týdne zakazuje její export (s výjimkou rýže basmati, pozn. aut.).
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com