Rána pod pás. Nákaza pošle dosud našlápnuté Česko i s celou Evropou do recese

Firmám se dosud dařilo tak, že div neprosili lidi na kolenou, aby k nim šli dělat, a zatím dokonce výrazně klesal počet dlužníků mezi podnikateli, jak upozornil registr neplatičů Solus. Jenže nákaza a evropská karanténa začíná posílat Česko, stejně jako celou Evropu, do recese.
Velké nákupy nepojedou donekonečna. Lidi se zásobí a pak tržby klesnou. Foto: Depositphotos.com

„Letos se pravděpodobně propadneme do recese. Naše ekonomika bude silně poškozena. Vláda by již neměla řešit výši schodku státního rozpočtu a měla by přijít s návrhy stimulačních opatření v rozsahu desítek až stovek miliard korun,“ říká analytik společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Investoři se už ani nedívají, na čem a kolik vydělat, ale kde vůbec udržet hodnotu kapitálu. A tak lítají mezi nákupem zlata a jeho prodejem a výprodejem akcií, aby kumulovali hotovost, jenže ta se rychle znehodnocuje.

„Průmyslové podniky začínají pozastavovat investice. Snaží se tak zachovat peníze k tomu, aby dokázaly kompenzovat ztráty. Podle našich údajů již začalo podobná opatření zavádět zhruba deset až patnáct procent českých firem z různých oblastí průmyslu,“ říká Petr Kymlička z poradenské společnosti Moore Czech Republic.

„S celosvětovým rozšiřováním koronaviru lze předpokládat i prodlužování doby, než se světová a rovněž naše ekonomika začne vracet do normálních kolejí. Čím hlouběji bude padat, tím radikálnějších kroků bude třeba,“ míní analytik ČSOB Petr Dufek. Podle něho teď bude hodně záležet, jak kroky zvolí Česká národní banka, která může situaci balancovat hrátkami s měnou. Kde nic není, ale ani čert nebere, hrátky nehrátky.

I velké firmy totiž začínají omezovat nebo dokonce i zastavovat výrobu. Volkswagen kvůli koronaviru od pátku uzavře na dva až tři týdny své evropské provozy. Autobazar AAA Auto ještě před měsícem poslal zprávu, že bude nabírat desítky nových zaměstnanců, a teď jich desítky propouští. Obrat se snaží zachránit on-line prodeji, a kampaní, že jezdit svým autem je v době virové lepší, než autobusem, jenže je to marné: Auto si prostě většina kupujících potřebuje osahat.

Cestovky, restaurace, letecké společnosti, přepravní společnosti, nábytkáři, zábavní průmysl, reality, výstaváři, ti všichni, a ještě další, mají teď totální stopku. Ekonomický výpadek se ovšem šíří stejně jako nákaza i na další sektory, když zaměstnanci bezprostředně zasažených oborů jsou téměř bez příjmů a neutrácejí tak právě za auta, elektroniku a další spotřební zboží a služby.

Ani potravináři a supermarkety s potravinami nemusejí mít žně na věčné časy. „Velké nákupy nepojedou donekonečna. Lidi se zásobí a pak tržby klesnou, protože ty zásoby budou spotřebovávat a mnozí také budou bez peněz, s tím je třeba počítat. To bude teprve utahování opasků,“ míní jeden z provozních šéfů velkoobchodu i maloobchodu obchodu s potravinami Ratio.

„Provozovatelé restaurací přijdou v příštích deseti dnech o 4,1 miliardy, prodejci oděvů o 2,5 miliardy, obchody s nábytkem o 1,3 miliardy,“ spočítal analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Schodek rozpočtu ČR odhaduje na sto až 300 miliard korun.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek