Recese v Česku je den ode dne pravděpodobnější

Názor
Letošní recese v ČR je den ode dne pravděpodobnější. Nynější stav nouze její pravděpodobnost rapidně zvyšuje. Pravděpodobnost nyní činí zhruba 75 procent. Česká ekonomika totiž minimálně měsíc pojede „na půl plynu“. Některé sektory, například turistický ruch, přitom budou zasažené celoročně, i kdyby se nakrásně situace kolem šíření koronavirové nákazy ještě před polovinou dubna vyjasnila a ekonomika se do konce května vrátila víceméně do běžného provozu.
Recese v Česku je den ode dne pravděpodobnější. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Když nyní pojede tuzemské hospodářství z podstatné části a po podstatnou část roku „na půl plynu“, znamená to citelný výpadek v tržbách firem, a tedy i v daňovém inkasu veřejné kasy. Zároveň bude vláda muset patrně kompenzovat ve velkém měřítku ztráty vzniklé firmám či veřejným institucím.

Je také třeba počítat s ochromením zahraničního obchodu, zhoršením zahraničních dodávek do Česka, ale také se zhoršením odbytu na vývozních trzích, neboť i tam pochopitelně nastane hospodářské zpomalení. Třeba Itálie už je v recesi nyní. To vše znamená výrazné zhoršení příjmů veřejné kasy.

V krizovém roce 2009 odpovídal schodek státního rozpočtu zhruba 4,9 procenta hrubého domácího produktu. Pokud by byl schodek tak vysoký i letos, bude v absolutním vyjádření činit zhruba 285 miliard korun. Trhy po celém světě přitom svými včerejšími propady signalizují, že současná situace kolem šíření koronavirové nákazy může na světovou ekonomiku dopadnout ještě hůře než finanční krize před jedenácti či dvanácti lety.

Trhy po celém světě tento týden zažily jeden z nejhorších dní dějin, dokonce svým způsobem horší než v roce 2008 při finanční krizi. Investorům totiž došlo, že zřejmě řadu dalších oblastí Západu, včetně USA, čeká to, čím prošla čínská provincie Chu-pej a čím prochází Itálie.

PSALI JSME:
Investory děsí, kolik dalších „Itálií“ se v nejbližší době objeví

Koronavirus už je plně na Západě. Je jen otázkou – otázkou, kterou zodpoví příští dva nebo tři týdny –, jaké jeho země či oblasti budou další „Itálií“. V nejhorším možném scénáři bude Západ jedním velkým „Wu-chanem“ (Wu-chan je čínské město, kde nákaza poprvé propukla a kde si vyžádala nejvíce obětí na životech – pozn. aut.).

Burziány tak svírá historicky vlastně bezpříkladná nejistota stran toho, kde a v jaké míře se koronavirus projeví enormním nárůstem počtu nakažených a bohužel i zemřelých. Přetížení nemocnic, jemuž nyní čelí Itálie, je trpkou ochutnávkou toho, co během několika dnů či týdnů velmi pravděpodobně zažijí některé další oblasti Západu – může jít o Německo, Česko, Spojené státy, nikdo neví…

Pokud to bude Česko, je recese nevyhnutelná. Pokud to bude Německo, tak zřejmě také. Pokud to bude Německo a Česko zároveň, je nevyhnutelná dokonce poměrně hluboká recese v ČR, odpovídající svým rozsahem propadu z roku 2009. Nejhorší možný scénář, že Západ celý bude jedním velkým „Wu-chanem“, by měl na českou ekonomiku ještě horší dopad, než světová finanční krize z doby před deseti lety. Deficit by v takovém případě mohl činit zmíněných 285 až 315 miliard korun.

V tuto chvíli je třeba počítat s tím, že se tak jako tak bude deficit pohybovat kolem úrovně až osmdesáti až sta miliard korun.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nejhorší týden od světové ekonomické krize

×
  1. Jenže, veškeré restaurace, cukrárny a kavárny mají často zaměstnance. Takže tito budou mít jen omezený příjem. Co takhle omezit třeba úřední zaměstnace , kteří žijí z rozpočtu, a i v této době budou mít své jisté. Když se musí uskromnit lidé, kteří jsou závislí na prodeji, tak tedy všichni, zejména ti, co žijí z peněz, které však nevytvářejí, ale vytvářejí je ti, co jsou teď ve vyšším zájmu omezováni. Tak buď uskromnit všichni, nebo nikdo. Jinak je to lumpárna.

  2. jak nás masírují že potřebujeme EU a že umřeme bez Německa je komické,My nebudeme vozit k nim a oni k nam to bude super ,,,kdo na tom prodělal vice. Budu mít českého zedníka,českou mrkev a jinou zeleninu ,česká železářský výrobky a české pečivo ,,,,no hrozne

  3. Vidíte Babiše, jak se natřásá jak kohout na smetišti? Maká 16 hodin. Kdyby fakt makal, tak je to vidět. Takto jen mlátí slámu. A co ten ministr nevolnictví, pardon zdravotnictví? Jak ten tomu rozumí? Neměl jít raději on do kopru místo Gottvaldové? Ta měla alespoň nějaké vzdělání, Vojtěch ví kulové. Je to celé předvolební divadlo. Ovce budou tleskat, jak to ten beran, pardon Babiš a jeho vláda zvládla. A už je tu i viník nadcházející hospodářské krize. Je to koronavirus, ten to vše způsobí. Dám jedno doporučení. Pozorně sledujte dění našich amatérů na nejvyšších postech. Bude sranda. Ale také pláč.

  4. Opravdová recese začne až s rozvojem elektrických automobilů. Průmysl v ČR,který dodává pro automobilový průmysl prakticky skončí. Profitovat bude pouze Tesla(Tesla už vyrobila 1 milion aut) a Japonci. Ostatní,hlavně výrobci e-aut v Evropě mají velké zpoždění ve výrobě a vývoji e-aut a jsou nekonkurence schopní.Rozvoj robotizace zase sebere další pracovní místa.Výběr státu ze zdanění platů poklesne,rovněž výběr za naftu a benzín bude padat dolů.Naše ekonomika se z takové rány nedokáže vzpamatovat.Koronavir je proti tomu hov…

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru