
Součástí pravidelného hodnocení je kromě samotné ratingové známky, k jejíž úpravě, v našem případě zlepšení, naposledy došlo agenturou Moody’s v říjnu roku 2019, i její výhled. A právě ten minulý pátek agentura Fitch, podobně jako loni v listopadu Moody’s, zlepšila z negativního na stabilní.
Předloňské zhoršení výhledu agentury spojovaly především s energetickou krizí a zhoršujícím se stavem veřejných financí. Nyní Fitch i Moody’s oceňují konsolidační úsilí české vlády a zmenšení závislosti na energiích z Ruska. Mezi pozitivní faktory ale Fitch řadí i odeznívající inflaci nebo absenci dopadů pandemického a energetického šoku na dlouhodobý růst tuzemské ekonomiky.
ČR si tak nadále udržuje vůbec nejlepší ratingové hodnocení v rámci střední a východní Evropy na stupni AA-. Agentura Fitch z evropských zemí hodnotí Česko stejně jako Francii, Velkou Británii nebo Belgii, ve světe zaujímá shodnou příčku například Hongkong. Ze zemí V4 se nejbližší Polsko a Slovenko nacházejí na celkem 23bodové škále hned o tři stupně níže na úrovni A-, Maďarsko dokonce o pět.
Vysoké ratingové hodnocení, jeho stabilní výhled od všech klíčových agentur, pokles objemu nově vydaných dluhopisů v letošním roce v kombinaci s rychle ustupující inflací a uvolňováním měnové politiky tak vytvořily ideální podhoubí pro investice do tuzemských státních dluhopisů.
Ty od začátku roku odolávají korekci na globálních dluhopisových trzích a mezi zeměmi rozvíjejících se trhů dokonce zaznamenaly jeden z nejmenších nárůstů jejich výnosů.
Patrné je to i na přirážce vůči vůbec nejlépe ratingově hodnocenému Německu, která je v případě desetileté splatnosti v dosavadním průběhu letošního roku stále poblíž nejnižších hodnot od roku 2020.
Vzhledem k tomu, že většina ze zmíněných příznivých faktorů je ale finančními trhy zaceněna, pokles výnosů tuzemských dluhopisů s delší splatností by podle nás v letošním roce měl být již pouze mírný.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)