
Technicky ano, fakticky ne. Definice technické recese v podobě dvou mezičtvrtletních poklesů reálného hrubého domácího produktu byla v první polovině roku naplněna. To ale vůbec nic neříká o celkovém ekonomickém útlumu.
V USA recese potvrzuje Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER), který sleduje celou škálu ukazatelů jak z produkční sféry na straně firem, tak výdělkové na straně domácností či z trhu práce. A nutno podotknout, že v drtivé většině jsou na tom tyto ukazatele lépe, než tomu bylo na počátku letošního roku.
Fed se tedy může a bude dále odhodlaně bojovat s inflací zvyšováním úrokových sazeb. Ty měnově politické podle naší prognózy vystoupají do poloviny příštího roku nad 4,50 procenta. Dostanou se tak poměrně výrazně nad neutrální úrokovou sazbu, kterou vidíme kolem 2,15 procenta. Budou tedy působit výrazně restriktivně.
Recese se tedy letos ve Spojených státech nekoná. To samozřejmě neznamená, že nepřijde. Přijde. Ale bude to do značné míry výsledkem utažené měnové politiky, což připouští samotní američtí centrální bankéři.
Vzhledem k délce transmisních mechanismů, než se vysoké úrokové sazby v reálné ekonomice promítnou, je možné americkou recesi očekávat až ve druhé polovině příštího roku, či dokonce až v roce 2024.
A že aktuálně opravdu nic nehrozí, potvrdí páteční data z amerického trhu práce za září. Ta totiž ukážou na další silnou tvorbu pracovních míst a návrat Američanů na trh práce, ze kterého se dostali během pandemie. A nejenom, že se vytváří pracovní místa, ale hlavně rostou výdělky. A to je ta nejlepší obrana proti recesi.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com