Důraz na jemné přistání amerického Fedu je minulostí

Názor
Páteční ostře sledovanou událostí byl projev šéfa americké centrální banky, Fedu, Jeroma Powella, který navázal na vyjádření svých kolegů a upevnil postoj centrální banky v boji proti vysoké inflaci. Scénář tzv. jemného přistání se tak znovu oddaluje.
Páteční ostře sledovanou událostí byl projev šéfa americké centrální banky, Fedu, Jeroma Powella. Ilustrační foto: Fed

Jestřábí vyznění jen potvrdilo nutnost úrokových sazeb zavítat hlouběji do restriktivního teritoria, výrazně nad tři procenta, a tam také delší dobu setrvat. Nicméně ohledně trajektorie sazeb na nejbližším zářijovém zasedání se Powell k ničemu nezavázal a trhy tak přemítají nad relativně vlažným vyzněním. Klíčová budou zřejmě data příchozí v nadcházejících dvou týdnech.

V hlavní roli uplynulého týdne byly předstihové indikátory ekonomické aktivity. Úterní smršť evropských PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) za srpen překvapila mírně nižším poklesem, než očekávali analytici. Nicméně kompozitní PMI stále zůstaly pod 50bodovou hranicí.

Překvapivě došlo také k relativně většímu zhoršení PMI v oblasti služeb, což by implikovalo, že vítr do jejich plachet vlivem postcovidového oživení začíná slábnout. Při pohledu do historie by úroveň kompozitního PMI eurozóny kolem 49,2 bodu naznačovala mírný mezikvartální pokles ekonomiky.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Projev guvernéra Fedu trhům nepomohl

Podle našich odhadů ekonomika eurozóny bude ve třetím čtvrtletí stále těžit z oživení služeb a turismu a zaznamená tak mezikvartálně růst ve výši 0,2-0,3 procenta. K většímu zpomalení by mělo pak dojít ve čtvrtém čtvrtletí, nicméně zde již nelze vyloučit ani mírný pokles a následný propad do recese v zimě.

Horším ekonomickým vyhlídkám nasvědčovaly i indikátory důvěry v ekonomiku, jako německé Ifo a Gfk indexy podnikatelské, resp. spotřebitelské důvěry, anebo index spotřebitelské důvěry v eurozóně, které víceméně setrvaly na svých nízkých úrovních.

I nadále platí, že spotřebitelský sentiment je značně více negativní, než ten v podnikatelské sféře, nicméně i zde již dochází k poklesu zejména s odkazem na vidinu slábnoucí poptávky v budoucích měsících.

PSALI JSME:
Německý a americký HDP revidován směrem vzhůru

Tuzemský konjunkturální průzkum potvrdil výše uvedené, když došlo k mírnému zlepšení spotřebitelského sentimentu, a naopak ke zhoršení podnikatelského sentimentu. Německý a americký hrubý domácí produkt (HDP) zaznamenaly mezikvartálně mírnou revizi o desetinu směrem nahoru na 0,1 procenta a -0,6 procenta.

Zatímco pro Německo, potýkající se s energetickou krizí a vysychajícím Rýnem, jsou ekonomické vyhlídky do třetího čtvrtletí značně negativní, jak již naznačují výše zmíněné indikátory, tak v USA by podle našich odhadů mělo dojít k obnovení růstu ve světle stále silného trhu práce, pokračujících investic a nadále silných výsledků amerických firem.

Před třídenní odstávkou plynovodu Nord Stream 1 od příští středy burzovní ceny budoucích kontraktů pro příští rok na elektřinu a plyn pokračovaly v trhání rekordů, když narostly až o 45 procent, resp. 30 procent během týdne.

PSALI JSME:
Nálada v české ekonomice se dál zhoršuje

To jen zintenzivní snahy o řešení vysokých cen energií na půdě Evropské unie. Tuzemská vláda již schválila připravovaný úsporný tarif, který by měl pomoci tlumit dopady vysoké inflace na spotřebu domácností.

Euro strávilo většinu týdne pod dolarovou paritou reflektující slabší vyhlídky pro evropské ekonomiky a atraktivitu dolaru vzhledem k další trajektorii amerických úrokových sazeb. Tržní sazby i v tomto týdnu v očekávání před konferencí v Jackson Hole nadále rostly, což se také odrazilo na českých sazbách.

Naopak riziková aktiva zažila mírně negativní týden. Středoevropské měny po mírném oslabení ze začátku týdne pomalu umazávaly ztráty, nicméně šlo o pohyby v úzkých pásmech, výjimkou není ani pátek. Nejhůře na tom byl maďarský forint, který během týdne ztratil až 1,5 procenta, zatímco česká koruna a polský zlotý se během pátku vracely k pondělním úrovním.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Euro ztratilo půdu pod nohama. Do konce roku by ale mohlo výrazněji posílit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zdražují, i když ropa zlevňuje

Čeští čerpadláři opět přikročili k praxi navyšování vlastních marží. Zejména v případě benzínu. Ten tak tento týden, v úterý, poprvé od konce loňského června zdražil nad úroveň ceny nafty. Za uplynulých sedm dní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.