Řecká dovolená: Měření teploty v hotelu, do obchodu po skupinách

Řecko patří mezi země, které byly zatím koronavirem zasaženy nejméně. V půlce července tu úřady evidovali asi čtyři tisíce nakažených od propuknutí pandemie. Možná to je i proto, že zde stále platí poměrně striktní protikoronavirová opatření, jak jsme se přesvědčili na vlastní kůži při týdenním pobytu na ostrově Korfu. Každopádně ještě před týdnem se pro české turisty Řecko zdálo být jedním z nejbezpečnějších míst pro letní dovolenou u moře.
Jednou z turistických výhod koronavirové pandemie je, že pláže a další turistická místa rozhodně nejsou přeplněné. Foto: FAEI.cz

Ochrana před koronavirem začala vlastně ještě před tím, než jsme na ruzyňském letišti v Praze nastoupili do letadla. Nejprve jsme totiž museli vyplnit poměrně podrobný elektronický dotazník řecké vlády, kde vedle kolonky na jméno a dalších tradičních údajů bylo také to, které země jsme v poslední době navštívili.

Krátce před odletem jsme pak do mailu dostali QR kód, kterým se následně prokážeme na letišti v Řecku. Pokud bychom se tuto povinnost pokusili obejít, hrozila by nám pokuta ve výši 500 eur, tedy více než 13 tisíc korun.

Při příchodu na Letiště Václava Havla musíme nasadit roušky, které nesmíme sundat po celou cestu letadlem, ani na letišti na Korfu. V letadle můžeme sedět vedle sebe, neplatí, že by mezi námi muselo být jedno volné sedadlo.

Výtěr z krku

Při příletu na řecké letiště musíme předložit svůj QR kód, na jehož základě se rozhoduje, kdo půjde na namátkovou kontrolu. Jelikož jsme dva týdny před výletem do Řecka byli krátce v Chorvatsku, předpokládali jsme, že budeme mezi těmi, kterým se test na koronavirus nevyhne. Náš předpoklad byl správný.

Od personálu jsme dostali zkumavku s tyčinkou a postoupili dále ke zdravotníkovi, který nám provedl výtěr – naštěstí nikoli z nosu, který je skutečně hodně nepříjemný, ale z krku. Dostalo se nám doporučení, že bychom teď jeden den měli zůstat v hotelovém pokoji. Kdybychom byli nakažení, přišla by nám krátká textová zpráva a museli bychom do karantény.

Po celou dobu máme roušky. I v autobuse. Od delegátky cestovní kanceláře jsme v češtině dostali dvoustránkové Prohlášení o hygieně a bezpečnostních opatřeních, pod nímž je podepsán management hotelu. Obsahovalo upozornění na různá bezpečnostní opatření kvůli covidu-19. Po příjezdu do hotelu následovala další kontrola – každému turistovi tam změřili teplotu a údaj si zapsali.

Všichni stanovená pravidla dodržovali. Foto: FAEI.cz

Jídlo od personálu

Brzy se na vlastní kůži přesvědčíme, že informace v letáku odpovídají realitě. Zakoupili jsme si například pobyt v režimu all inclusive, ale jídlo si sami nesmíme nabírat. Všechno nám dává na talíř personál. Mimochodem, talíř také dostáváme od personálu, který má roušky i rukavice. V hotelové restauraci se jíst nesmělo, s jídlem jsme museli ke stolům ven. Jsou od sebe asi dva metry.

Mnohokrát jsme při našem pobytu viděli, jak hotelový personál neustále všechno čistil a dezinfikoval. „Stoly v restauracích budou čištěny a dezinfikovány, jakmile je hosté uvolní,“ stálo například v hotelovém dokumentu, což se skutečně dodržovalo.

Dokonce jsme v hotelu dostali jejich roušku. Hodila se do tamního vedra, byla lehká a dobře se v ní dýchalo. Všude byly dezinfekce na ruce. Jakmile jsme vcházeli do jídelny, personál nám jí trochu stříknul do dlaní. Všichni stanovená pravidla dodržovali.

Všude byly dezinfekce na ruce. Foto: FAEI.cz

Jen dvě lehátka

Jednou z turistických výhod koronavirové pandemie je, že pláže a další turistická místa rozhodně nejsou přeplněná. Není tu hlava na hlavě jako v neepidemiologických sezónách. Ovšem i na plážích platí bezpečnostní opatření. Na pláži a u našeho bazénu byla lehátka rozmístěna po dvou. Další dvojice byla přibližně dva metry daleko. A jak jsme si všimli, také lehátka nebo tyč od slunečníku byly pravidelně dezinfikovány.

Opatrnost panovala rovněž v místních obchodech. Vedle nutné roušky a všudypřítomné dezinfekce zaměstnanci supermarketů dohlíželi například na to, aby v prodejně nebylo moc lidí. U vchodu si každý vzal číslo, pokud byla rozebraná, další zákazník už nemohl dovnitř, a musel čekat, až někdo číslo zase vrátí. V obchodech s oblečením se zase trička nebo kalhoty, které si zákazník nekoupil, dávaly do boxů a následně se čistily.

I přes všechna opatření byl pobyt na Korfu příjemný. Také proto, že nám vstupní testy na letišti prokázaly, že jsme zdraví – za celou dobu nám žádná sms o přítomnosti koronaviru v našem těle nedorazila.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 9
Sdílet článek