Chorvatská dovolená: Prázdné pláže, s rouškou do supermarketu

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Včera jsme se věnovali cestě na Istrii i zpět domů, dnešní díl věnujeme koronavirovým bezpečnostním opatřením v obchodech i situaci na plážích.
Poloprázdné pláže v okolí chorvatského Umagu. Foto: FAEI.cz, autor

Starší majitelka malého obchodu se suvenýry, místním alkoholem nebo regionálními pochoutkami v historickém jádru města Novigrad má na obličeji roušku, ale když si při vstupu z ulice také chceme nasadit roušky, gestem jednoznačně naznačí, že to není zapotřebí. Pouze nám na ruce nastříká dezinfekci. Když v krámku utratíme asi padesát kun, několikrát poděkuje a všechno úhledně zabalí.

Stejně jako v České republice také v Chorvatsku se musí dodržovat základní hygienická pravidla, aby se předešlo dalšímu šíření covidu-19. Tamní situace byla v posledních týdnech podobná té české: denně se tu objevilo jen několik desítek nově nakažených pacientů.

Majitelka malého obchodu se suvenýry. Foto: FAEI.cz, autor

Přísné supermarkety

Patrně nejpřísnější omezení, s nimiž jsme se v chorvatském Umagu a jeho okolí během týdenního pobytu setkali, platí v supermarketech. Navštívili jsme tři: Kaufland, Lidl a místní Konzum. Ve všech to bylo stejné: před vchodem stála informační cedule, k dispozici byla dezinfekce, dovnitř se smělo pouze s rouškou nebo respirátorem, na což dohlížel zřízenec. A stejně jako v českých obchodech byly před pokladnami vyznačeny na podlaze povinné rozestupy mezi zákazníci.

Po celou dobu jsme se nesetkali s tím, že by někdo pravidla nedodržoval. A to platí i pro zhruba dvoumetrové rozestupy před pokladnami. Nesetkali jsme se s žádným „koronavirovým“ konfliktem, vyloženou nekázní místních obyvatel nebo zahraničních turistů.

Volnější režim panoval v menších obchodech v historických centrech měst a u stánků na plážích. Majitelé nebo prodavačky většinou měli roušky, ale po svých zákaznících je nevyžadovali. Alespoň jsme se s tím nikde nesetkali.

Roušky a dezinfekce byly běžnou součástí místních podniků. Foto: FAEI.cz, autor

Také v restauracích měli číšníci a servírky respirátory nebo roušky, někteří měli dokonce navlečené rukavice. Podle některých informací sice v některých restauracích měřili svým zákazníkům před vstupem do podniku teplotu, ale my jsme se s tím nesetkali. Zcela samozřejmé byly ovšem lahvičky s dezinfekcí před všemi obchody a restauracemi.

Prázdné pláže

Větší problém než „neviditelný“ covid-19 ovšem pro restauratéry a majitele obchodů v letoviscích představoval zřetelný nedostatek turistů. Spousta restaurací byla ještě na začátku července poloprázdná, stejně tak kempy podél pobřeží a další ubytovací zařízení. Některé hotely nebo penziony ani neotevřely.

Ostatně i rozsáhlé pláže v Umagu a jejím okolí byly poloprázdné. Tady rozhodně nebylo potřeba kontrolovat, jestli turisté mezi sebou dodržují dostatečnou vzdálenost. Na plážích to mnohde vypadalo, jako by letní sezóna ještě ani nezačala.

Poloprázdné pláže v okolí chorvatského Umagu. Foto: FAEI.cz, autor

„Tak málo lidí jsem tady ještě nezažila,“ svěřila se nám česká turistka Tereza, která se svými dětmi jezdí do Chorvatska prakticky každý rok. „Projeli jsme ho od shora dolů, ale nejvíce se nám líbí právě tady v Umagu,“ řekla. Pláže se o něco více zaplňovaly v pozdním odpoledni, když se místní obyvatelé jeli po práci zchladit do moře. A také o víkendech, kdy byla mezi turisty z Česka, Německa či Slovinska slyšet chorvatština ještě více.

„Málo lidí, hodně málo lidí,“ potvrdila nám servírka ze stánku na nevelké kamenité pláži na jižním okraji Umagu. A pokrčila rameny na znamení, že s tím nemůže nic dělat. „Tak to je, snad bude lépe,“ dodala. Spoustu času tak trávila v družném hovoru se svými známými, než obsluhou hostů – velkou část dne byla většina dřevěných stolů s krásným výhledem na mořskou zátoku prázdná.

Zítra: O cenách v Chorvatsku

PSALI JSME:
Chorvatská dovolená: Ucpaná slovinská hranice

×
 1. To by mne musel osel ovoňat,abych jel za takové těžké prachy a takových podmínek! Do Chorvatska.No ni?

 2. Jižní státy nemám rád. Jsou to lidé jako naši hnědočeši a tak nemám zájem o jejich služby.

 3. Tak jeď na Makarskou.Tady plno čechů, roušku jsem tu ještě neviděl a pláže poloprázdné a v restauracích by se mohli přetrhnout.

 4. Tento článek je absolutní nesmysl, včera jsme se vrátili z Krku a roušky tam nenosí absolutně nikdo!ani v kramech ani číšníci v restauracích a prázdné pláže?na hlavních plážích je to hlava na hlavě a o rozestupech nemůže být ani řeč…

  • Jsme na ostrově Krk, nikdo tu roušky nenosí, ani ve velkém supermarketu. Na pláži je plno lidí. V restauracích méně. Jinak pohodička, relax?

  • Souhlasím, my v Igrane a totéž, na plážích plno, roušku do obchodu nosíme snad jen my a na promenádě na nás s rouškou koukají jak na exoty. A nějaké rozestupy neexistují. Musíme kvůli tomu chodit 2,5km na jinou prázdnou pláž, kde je klid a nikdo.

 5. Potvrzuji komentar Tonyho, autor clanku by si mel overovat informace. Posilam pozdrav z ostrova Vir!

  • Jsme v Podgoře.Tady na pláži pár lidí.Ráno na nákupu Lidl Kaufland nikdo s rouškou a jediný co je tu drahý i v krámu je pivo,ale jako správný Čech mám vlastní zásoby.

  • Jsme v Zadaru a taky nic. Byli jsme na Krka vodopádech a s rouškou jsme tu neviděli nikoho, ani prodavačky v krámech, natož Chorvaty. Je zajímavé, že tu všichni píšou že nikde nic a vy máte zrovna takovou zkušenost. Nu což, třeba někdo napíše zkušenosti z Umagu.
   Vždyť nikdo nikoho nenutí, my jsme spokojený, nikdo tu není, zbytek Česka ať se klidně macka na Lipně, kde se při neustálém dešti ani člověk nevykoupe a lidí je tam třikrát tolik.

 6. Zdá se mi to, nebo lidi fakt neumíte číst? Autor píše, že byl v Umagu a okolí, ale vy to posuzujete se svou zkušeností z Krku, Viru a Pagu!

  • Problem je, ze titulek clanku zní Prázdné pláže. Vzhledem k tomu, ze jsem těžko hledal misto v baru na pláži a mám výhled na přeplněné pláž nemyslím si, ze by nekdo měl vubec takovéto nepravdivé články publikovat.

 7. A až dolezou do Č.R. a nakazí své známé a rodiče,a ty budou v nemoci umírat,co jim řeknete,že bylo v Chorvatsku ůžasně?

 8. Tvl na Makarské jsou roušky cizí slovo a pláže jako každý rok-narvane…asi by to chtělo větší rozhled

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Cestovní ruch je v hluboké krizi

Hoteliéři si musí začít více vážit domácí klientely, která ve třetím čtvrtletí zvýšila meziroční počet přenocování o 17,2 procenta. Ukazuje se, že Češi projevili výrazně vyšší zájem o pětihvězdičkové hotely, které …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru