Region v červeném

Názor
Středoevropský region se v úterý topil v červených číslech. Nejvíce ztrácel maďarský forint (1,1 %). Dolehlo na něho snížení ratingového výhledu agenturou S&P ze stabilního na negativní. Ta ho spojila s riziky spojenými se získáním prostředků z fondů EU a dodávkami energií.
Nejvíce ztrácel maďarský forint (1,1 %). Dolehlo na něho snížení ratingového výhledu agenturou S&P ze stabilního na negativní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Maďarský forint se tak v odpoledních hodinách obchodoval za 403,8 HUF/EUR. Ztrát nebyl ušetřen ani polský zlotý a česká koruna. Koruna byla ve srovnání s pondělkem o 0,5 % slabší (24,57 CZK/EUR), polský zlotý pak o 0,3 % (4,69 PLN/EUR).

Z domácích dat byl zveřejněn růst cen průmyslových výrobců. Ten v meziměsíčním vyjádření výrazně zpomalil z červnových 1,4 procenta na 0,3 procenta v červenci. V případě cen zemědělských výrobců pak dokonce došlo k poklesu o 3,6 procenta meziměsíčně. Významně se na tom podepsala levnější ropa a nová sklizeň rostlinných produktů.

V důsledku rostoucích cen energií a obav z nedostatečných dodávek nerostných surovin německý ZEW index v srpnu propadl ve složce očekávání na -55,3 bodu z červencových -53,8 bodu, zatímco analytici již očekávali mírné zlepšení indikátoru. Evropská měna tak mnoho důvodů k posilování neměla. Ve srovnání s předchozím dnem skončila beze změny na úrovni 1,017 USD/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Centrální banky v Polsku i Maďarsku zvýšily úrokové sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.