Centrální banky v Polsku i Maďarsku zvýšily úrokové sazby

Názor
Regionální devizové trhy reagovaly na růst sazeb v Polsku i Maďarsku. Maďarská centrální banka (MNB) ve čtvrtek zvýšila týdenní depozitní sazbu o 200 bazických bodů na 9,75 procenta, zatímco trhy očekávaly její nárůst o 50 bazických bodů.
Maďarský forint posílil o zhruba 1,4 procenta na 403,4 HUF/EUR, polský zlotý naopak lehce ztrácel. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejde sice o klíčovou měnověpolitickou sazbu, MNB ale již oznámila, že se obě sazby budou pohybovat na stejných hodnotách. Trhy naopak mírně zklamala polská centrální banka, která svou klíčovou sazbu zvýšila o 50 bazických bodů na 6,50 procenta, zatímco se čekalo 6,75 procenta.

Maďarský forint ve výsledku posílil o zhruba 1,4 procenta na 403,4 HUF/EUR, polský zlotý naopak odpoledne lehce ztrácel. Pod tlak se regionální měny dostávají i v důsledku přesunu investorů k dolaru, což zřejmě souvisí s rostoucím rizikem dlouhodobějšího přerušení dodávek ruského plynu do Evropy.

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka zvýšila sazby

Intervence České národní banky (ČNB) za květen a červen již mohly přesáhnout sedm miliard eur. Na základě ve čtvrtek zveřejněné desetidenní bilance ČNB ze závěru června odhadujeme, že tuzemská centrální banka mohla na obranu koruny před oslabením za celý červen vynaložit zhruba pět miliard eur. V květnu to podle nás přitom mohlo být zhruba 2,5 mld.

Skutečnou výši spotových operací na devizovém trhu za květen ČNB zveřejní v pátek. Tomu, že intervence pokračují i po obměně bankovní rady na začátku července, podle nás nasvědčují v prostředí zvýšené averze k měnám rozvíjejících se trhů nejen minimální pohyby spotového kurzu, ale i denní data o likviditě v tuzemském bankovním sektoru.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč koruna neposiluje víc, když má proti euru rekordní náskok v úročení?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB