Registrační pokladny: přinesou nám víc na daních?

Plánované zavedení registračních pokladen rozděluje daňové poplatníky na dva tábory. Rozhodně pro jsou ti, kteří od nich společně s ministrem financí Andrejem Babišem očekávají lepší výběr daní. Rozhodně proti zase ti, kdo si je budou muset za vlastní peníze pořídit – a ještě kvůli tomu možná zaplatí na daních víc než dosud.

Ministerstvo financí. Foto: MFCR

Sám ministr financí se přitom formulaci „zavedení registračních pokladen“ brání. „My nezavádíme registrační pokladny, zavádíme elektronickou evidenci tržeb,“ říká opakovaně. „Když zaplatíte obchodníkovi cenu včetně DPH a on tu DPH neodvede, tak vás o tu částku okradl,“ připomíná Babiš. Lidé si podle něj musí uvědomit, že podvodník neokrádá nějaký neosobní stát, ale každého z nás.

Vládní návrh zákona o evidenci tržeb bude ve středu 24. června na své 26. schůzi v tomto volebním období projednávat Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Postupné zavádění systému

Elektronická evidence tržeb prováděná prostřednictvím registračních pokladen se má zavádět postupně. Nejdřív v restauracích a hotelech, pak v maloobchodě a velkoobchodě, posléze v dalších oborech. Evidovat se budou všechny tržby v hotovosti, placené kartou, stravenkami a dalšími podobnými způsoby – například kupony nebo poukázkami. Platby faktury bankovním převodem z účtu na účet evidenci podléhat nemají.

Zavedení systému má podle Babiše přijít zhruba na 300 milionů korun, očekává se, že stát na daních vybere 10 až 12 miliard.

Kde vzít inspiraci?

Ministerstvo financí dlouho vybíralo, zda se inspirovat v Chorvatsku, Maďarsku nebo na Slovensku. Tam všude pokladny zavedli. Zvítězil chorvatský systém elektronické evidence tržeb, který je založen na jejich online registraci v centrálním úložišti, bez nutnosti ukládání dat v samotných zařízeních.

Ministerstvo financí uklidňuje, že od roku 2016, kdy by zákon mohl začít platit, nespustí žádné plošné kontroly toho, zda si všichni skutečně bereme a schováváme účtenky. S tím se svého času mohli setkat občané i návštěvníci některých států EU, které systém právě zaváděly. Jeden z nás, členů Finančního a ekonomického institutu, například vzpomíná na důrazné varování ze strany příbuzných při návštěvě Itálie: „Vezmi si účtenku i za zmrzlinu a ne abys ji zahodil, než ji sníš! Mohlo by tě to stát i sto eur…“

Slováci nakonec daně nesnížili

Po spuštění systému se ovšem plánuje zavedení účtenkové loterie. Podobné se mohli po zavedení registračních pokladen v roce 2013 zúčastnit Slováci. Premiér Fico hodnotil její přínos samými superlativy, dokonce naznačoval, že by se díky pozitivním dopadům mohly snížit daně.

Na to ovšem nedošlo. Když se po skončení následujícího roku 2014 objevily první seriózní ekonomické údaje zbavené politické euforie, vyšlo z nich, že pokladny a loterie zvýšily výběr daní jen zhruba o sedm milionů eur.

Ať zákon ve Sněmovně, později v Senátu a nakonec u prezidenta republiky dopadne jakkoli, opoziční ODS už nyní vyhrožuje, že až se opět dostane k moci, elektronickou evidenci tržeb u nás zruší. Podobně před časem hrozila ČSSD směrem ke druhému důchodovému pilíři. Své hrozby za pomoci nynějších koaličních partnerů sociální demokraté skutečně splnili. Nejdřív ale museli vyhrát volby…

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Cukr a káva na houpačce

Cukr i káva v posledních týdnech oživily skoro až k 25 %. Po měsících prodeje dosáhl minulý měsíc cukr desetiletého minima a káva dvanáctiletého. Hlavním motorem pokračujícího oslabení je propad brazilského realu v …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru