Rekordní rok pro developery i hypoteční banky

Hypoteční banky zažívají rekordní rok. Prodeje bytů předčily i optimistická očekávání. Podle slov Jana Sadila, předsedy představenstva Hypoteční banky, bude letošní produkce výstavby bytů na úrovni 180 miliard korun nového byznysu, což je v porovnání s doposud nejúspěšnějším rokem 2013 přibližně o 30 miliard více.

Ilustrační foto: Pixabay

Čísla o rekordním objemu poskytnutých hypoték potvrzují zprostředkovatelé hypotečních úvěrů. Letošní rok si pochvalují i rezidenční developeři. S optimismem vyhlížejí realitní byznysmeni i nadcházející rok. Hybnou silou nemovitostního trhu jsou totiž nízké sazby hypoték, a ty se v dohledné době nejspíš příliš měnit nebudou. K vysoké poptávce přispívá rovněž pokračující růst ekonomiky a s tím související optimistická nálada kupujících.

Tématem letošního roku jsou byty na investici. Levné hypotéky jsou atraktivní i pro lidi, kteří mají kde bydlet, a řada z nich si pořizuje menší byty na pronájem. V květnu letošního roku klesla průměrná úroková sazba u hypoték na 2,05 %, v říjnu činila 2,12 %. „Na jednotlivé splátce hypotéky to neznamená prakticky nic. A v následujících měsících můžeme očekávat prostředí úrokových sazeb na stejné úrovni,“ řekl Sadil.

Základní sazba České národní banky se nemění, a proto nemá razantnější zdražování hypoték reálný základ, alespoň do konce příštího roku. Klienti hypotečních bank si nejčastěji půjčují 85 až 90 % hodnoty nemovitosti. Nejraději si fixují úrokovou sazbu na pět let.

Investice do nemovitostí však není záležitostí na pár let, ale je to dlouhodobá věc. Investoři předpokládají, že byt snadno koupí a pronajmou. Ale to tak vůbec nemusí být. Investice navíc konzumuje čas. A ačkoliv realitní kanceláře nabízejí správu bytu, většina lidí o to nestojí. Je to tím, že výnosnost bytů není tak závratná, v Praze se pohybuje kolem 3,5 % za rok, a pokud by si měl majitel tuto službu ještě platit, moc už by na své investici nevydělal.

Hypoteční banka se poučila z let realitního boomu před rokem 2009 a je obezřetná při poskytování úvěrů cizincům. Západoevropští investoři si v tuzemsku kupovali byty s vidinou rychlého zhodnocení svých peněz. Jenže tu zhatil příchod světové finanční krize a cizinci tehdy bankám bez skrupulí posílali v obálce klíče od bytů. „Zpřísnili jsme podmínky a zahraniční klienty financujeme velmi málo. V tom se, myslím, od jiných bank nelišíme,“ řekl Jan Sadil.

O pořízení vlastního bydlení v tuzemsku usiluje také více rusky a vietnamsky mluvících lidí, tyto menšiny jsou naopak pro některé banky zajímavé.

Od příštího roku mají mít banky jen omezený podíl klientů, kteří si berou stoprocentní hypotéku. Další opatření zavádí nový zákon o úvěru pro spotřebitele, který se dotkne i poskytovatelů hypoték. V platnost má vstoupit v březnu příštího roku, ale odborníci pochybují, že se tento termín stihne. Navíc ještě ani není jasná konečná podoba zákona. Vedle posílení ochrany spotřebitele budou muset nově splňovat určitá kritéria také ti, kteří budou chtít hypotéky nabízet.

Návrh zákona je však podle bankovních odborníků ke spotřebitelům až příliš benevolentní, protože odebírá zodpovědnost klienta za rozhodnutí, jestli si hypotéku vezme, nebo ne, a přenáší ji na poskytovatele, tedy banku.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Finance

Br, vážený kliente!

Od dětství mám zafixováno, že když je něco „br“, tak se mi to nelíbí. „Br, to je ale zima.“ Nebo: „Br, to je hnus.“ Shodou okolností je Br chemickou značkou bromu, který se prý za totáče dával mladým vojákům do …

Hon na hypotéky pokračuje. Další regulace na obzoru

Pozvolný růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se očekával. Proto není překvapením, že křivka Fincentrum Hypoindexu od srpna 2017 stabilně roste. Přidala již půl procenta a dnes se tak průměrná hypotéka prodává …

Nejčtenější

Investiční životní pojištění: Běžní spotřebitelé vs. „podvedení klienti“

NázorTéma týdne
Je s podivem, že jsou to více než dva měsíce, co tuzemská média začala informovat o aktivitě „poškozených klientů“ pojišťoven v oblasti investičního životního pojištění (IŽP), ale žádné z nich se blíže nepozastavilo nad „modelovými příklady“, které na březnové tiskové konferenci představil Jiří Chvojka. Mluvíme o paní z Prahy, co měla sjednáno devět IŽP a o pánovi z Moravy, jenž vložil do finančního produktu, …
Rolovat nahoru