
Nedělní útok, k němuž se přihlásili jemenští Húsíové, povstalci podporovaní Íránem, se obešel bez ztráty na životech a nenarušil ani vlastní ropnou produkci. Stupňuje se však v jeho důsledku blízkovýchodní napětí, což dále tlačí cenu ropy nahoru. Čeští řidiči tak i kvůli útoku povstalců musí počítat s markantním zdražením pohonných hmot.
Cena ropy totiž citelně roste již delší dobu. Členové kartelu OPEC a jejich spojenci minulý týden šokovali ropné obchodníky, když nepřikročili k citelnému zvýšení těžby. Umocnili tak obavu trhu, že ropy nebude v čase globálního ekonomického zotavení dost, což vyžene její cenu dále vzhůru. Podpořili tak spekulace, že barel ropy by se ještě letos mohl prodávat až za sto dolarů.
Zatím je tedy barel ropy takové cenovce na hony vzdálený. Nicméně v reakci na překvapivý krok kartelu a jeho spojenců a nedělní dronový útok cena ropy vyskočila na své maximum za celé období od loňského 8. ledna. Loni v lednu cena ropy přechodně vyskočila rovněž mírně nad sedmdesát dolarů za barel v důsledku vyostřeného blízkovýchodního napětí po zabití Kásima Sulejmáního, velitele jednotek Quds íránských revolučních gard.
Ropa letos už přitom zdražila o zhruba 36 procent. Nyní lze tedy předpokládat její další zdražení. Příští jednání plánuje OPEC se svými spojenci na 7. dubna. Tuzemští řidiči se tak musí připravit na znatelné zdražení pohonných hmot, zejména pak benzínu. Ten poprvé od loňského března překročí cenu 30 korun za litr, nárůst cen pohonných hmot se může ale počítat až na koruny.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)