
Inflace v eurozóně v listopadu sice klesla z 10,6 procenta na rovných deset procent, jádrová inflace však zůstala u rekordně vysoké úrovně pěti procent. To naznačuje, že cenové tlaky očištěné o volatilní složky zůstávají stále silné.
Také ekonomické údaje z eurozóny se drží lépe, než se očekávalo. Trh práce je napjatý, o čemž svědčí rekordně nízká nezaměstnanost, a údaj o růstu hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí byl nedávno revidován směrem nahoru na +0,3 procenta oproti předběžnému údaji +0,2 procenta.
Aktuálnější a výhledové indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) v říjnu a listopadu rovněž překonaly očekávání a odpovídají pouze mírnému poklesu.
Vzhledem k tomu, že ECB zvýšila úrokovou sazbu pouze o 50 bazických bodů, zvyšuje se podle nás pravděpodobnost rychlejšího nástupu procesu kvantitativního zpřísňování, tedy snižování celkového objemu dluhopisů držených Evropskou centrální bankou.
Euro nyní čeká pravděpodobně období zvýšené volatility. Vzhledem k tomu, že od svých nedávných minim posílilo o více než deset procent, část investorů může začít po mírnějším zvýšení sazeb ze strany ECB vybírat své zisky.
Na druhé straně bude euro těžit z očekávaného kvantitativního zpřísňování i z faktu, že ECB bude velmi pravděpodobně pokračovat ve zpřísňování sazeb déle než americká centrální banka, Fed. Euro by tak podle našeho názoru mělo nakonec své nedávné zisky udržet a výhledově nadále posilovat.
Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko
(Redakčně upraveno)