„Díky technologiím už nemusí získání pohledávky zpět trvat roky,“ říká Tomáš Medřický

Dostat od dlužníka peníze, které vám patří, bohužel stále ještě není úplně samozřejmé. Mnohdy to trvá roky a věřitele to stojí další peníze bez ohledu na výsledek. Využití moderních technologií však tento proces zrychluje a jeho úspěšnost je oproti standardním metodám dvojnásobná. Jak moderní způsob vymáhání pohledávek funguje, vysvětluje v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI) Tomáš Medřický, zakladatel služby ePohledávky.cz.

Podle Tomáše Medřického pracují inkasní agentury, takzvaní vymahači i exekutoři postaru, neefektivně a draze. Jeho firma to dělá jinak. Foto: Archiv redakce

V Česku vymáhání pohledávek nemá dobrý zvuk, přestože je to potřebná činnost. Čím to podle vás je?
Je to tím, že mnohé korporátní firmy udělaly z mnoha lidí v podstatě žebráky a stát jim to legálně umožnil. Mám na mysli nejrůznější rozhodčí doložky, sankce psané malými písmeny a podobné praktiky. Na druhé straně je zde mnoho lidí, živnostníků a malých firem, pro které tyto služby vlastně neexistovaly, protože výše jejich pohledávek ty „vymáhací“ firmy v podstatě nezajímala. Je zde také řada „vymahačů“, kteří pouze inkasují různé zálohy a samotnými pohledávkami se reálně vůbec nezabývají. Vlastně ty lidi prostě podvedou.  Takže na to spousta lidí rezignovala. My se snažíme jim ukázat, že to může fungovat.

Vy jste firmu na řešení či správu pohledávek, jak její náplň práce sám popisujete, založil před dvěma roky. Co vás do oboru s nedobrou pověstí, a navíc velkou konkurencí vlastně přivedlo?
Vlastní potřeba z minulých podnikání, kde jsem potřeboval řešit pohledávky a nenašel vhodný nástroj. Tak jsem si ho sám vyrobil. A pak mi došlo, že se bude hodit spoustě lidí…

Říkáte, že se o pohledávky svých zákazníků staráte světově unikátním způsobem. V čem ta unikátnost spočívá?
V celém konceptu nastavení služby. Všechno, včetně zadání, probíhá on-line přes počítač nebo přes mobilní aplikaci, lidé nemusí nikam chodit. Veškeré naše aktivity vidíte na svém profilu v reálném čase. Máte tak průběžný přehled o tom, co a kdy jsme udělali a jaký to má výsledek. Náš systém je přímo propojený se spolupracujícími exekutorskými úřady, a také s portálem ministerstva spravedlnosti Justice.cz. Navíc obstaráváme všechny fáze vymáhání pohledávky, tedy mimosoudní, soudní i exekuční, náš klient tak nemusí v jednotlivých fázích svůj případ předávat nikomu dalšímu, což se u řady jiných firem děje. Zabývají se totiž obvykle jen jedním ze způsobů.

Proč jste vlastně udělali aplikaci ePohledávky? Přístup přes internetové stránky už lidem nestačí?
On momentálně stačí, ale chceme mít ke klientům ještě blíž. A protože má chytrý telefon kde kdo, je logické nabídnout tuhle formu přístupu. Děje se to všude, tak proč ne v pohledávkách?

Takže vaše firma poskytuje služby i jednotlivcům, nejen firmám?
Každému bez rozdílu, bez ohledu na výši částky, kterou potřebuje získat.

Zabýváte se i dlužným výživným?
Ano. Zcela zdarma. Tuhle službu nabízíme už třetím rokem a jsme tak rádi, že můžeme pomoci dětem a rodičům, kterým standardní systém není dostupný kvůli finančním nárokům.

Hlavní výhodou vaší služby pro věřitele je to, že komunikace s vámi je elektronická, tedy rychlá a pohodlná. Je pak rychlejší i samotné získání dlužných peněz pro věřitele?
Přesně tak.  Ke komunikaci s dlužníky využíváme všechny možné komunikační kanály, včetně sociálních sítí. Díky tomu od nich získáváme okamžitou interakci. Sami proto vyvíjíme prvky umělé inteligence a integrujeme je do našeho systému. Posílání upomínek poštou je již historie. O osobním obcházení dlužníků ani nemluvě.

Mimochodem, když dojde na exekuci, tu provádíte také vlastními silami?
Ne, k tomu nemáme oprávnění. Provádí ji exekutor za podpory našeho online řešení.

Vyrozuměl jsem, že spolupracujete jen s několika exekutory. Ti ostatní nemají zájem?
Zájem by měli, ale bohužel jejich vybavení informačními technologiemi není dostatečné pro on-line komunikaci a integraci našeho řešení jako celku. Prostě pracují postaru, což také znamená, že pracují neefektivně a draze. A to platí i pro inkasní agentury či advokáty a další firmy, které se v téhle oblasti pohybují.

Dá se nákladnost jejích práce a vaší práce porovnat?
Já nesleduji, kolik si účtují jiní. My neinkasujeme žádné zálohy předem a účtujeme pouze 20 procent z vymožené částky. V případě exekuce účtujeme 10 procent. Ale vždy až ze skutečně vymožené částky! Exekutoři, kteří s námi spolupracují, pracují za stejných podmínek. To znamená, že náš klient jim neplatí žádné zálohy ani případné náklady neúspěšné exekuce. Pro úplnost dodávám, že samotné náklady exekuce nese dlužník.

Tvrdíte, že vyřešení pohledávek přes vaši službu je nejen pohodlnější, ale hlavně rychlejší, než když probíhá klasickým úřednickým postupem s doporučenými dopisy a osobními návštěvami exekutora. O kolik jste ve vymáhání skutečně rychlejší?
Díky propojení a elektronizaci všech fází procesu mimosoudního soudního a exekučního vymáhání jsme schopni do deseti dnů od začátku vymáhání mít platební rozkaz od soudu a do měsíce od začátku vymáhání zahájit exekuci. Většina dlužníků nepředpokládá, že by něco v naší republice šlo tak rychle, a tak jsou nemile překvapeni. Naše postupy jsou dvakrát úspěšnější než ty klasické. Určitě o tom svědčí i to, že nám stále rostou počty objednávek. Naopak inkasní agentury si stěžují, že se jim dlouhodobě snižují objemy řešených pohledávek… Na našem řešení přitom dále pracujeme, takže bychom měli být časem ještě rychlejší. A úspěšnější.

Řekl jste, že vaše služby jsou dostupné pro každého, bez ohledu na výši jeho pohledávky. To vážně nemáte nějaký limit?
Nemáme. Nejnižší pohledávku, kterou jsme řešili, bylo 200 korun.

To znamená zisk 40 korun. To se vám nemůže vyplatit!
Extra výdělek to není, ale když většinu práce udělá informační systém, docela to jde. (úsměv) A i kdyby, tak holt na něčem proděláme. To je přirozené riziko podnikání. Ne jako u těch, kteří se jistí zálohami a platbami za něco, co klientovi nepřineslo žádný efekt.

To znělo snad až pohrdavě…
Asi před třemi měsíci sem do firmy přišel pár, který nemá internet. Bydlí kus za Prahou, přijeli vlakem. Přivezli exekuční titul, tedy soudní rozhodnutí o exekuci na člověka, který jim dluží 2500 korun. Na první pohled přitom bylo zřejmé, že se jim nevede moc dobře a tohle jsou pro ně velká částka. Vyprávěli, že když se obrátili na exekutora, řekl si o zálohu 1800 korun, které oni samozřejmě nemají… To je přeci strašné! Kam by se už měli obrátit? Naštěstí se dozvěděli o nás.

Takže tohle podnikání zřejmě berete jako nějaké poslání?
Říkejte tomu, jak chcete, to je mi jedno. Velké firmy se ke svým penězům dovedou dostat, protože na to mají peníze. Jenže co má dělat ten, pro koho jsou velké peníze dva tři tisíce, nebo třeba pětistovka? Pro inkasní agentury, advokáty, exekutory to nejsou částky, které by je zajímaly. Což je hrozně nespravedlivý. Co vím, tak jsme jediní v republice, kdo pracuje pro jednotlivého věřitele, kterému někdo dluží nízký obnos.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena