Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energiízdroj: Archiv

ROZHOVOR: Elektřina zdražuje, a bude hůř, předpovídá energetický expert Jiří Gavor

Cena elektrické energie stoupá, letos si domácnosti připlatí stovky korun navíc. Na zdražování si budeme muset zvyknout i v příštích letech. „Pro příští roky očekávám spíše další růst burzovních cen elektřiny,“ řekl v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií a jednatel konzultační společnosti ENA zaměřené na poradenskou činnost v energetice.

Ceny elektřiny oproti loňsku vzrostly. Proč? Co všechno se do zvýšené ceny promítá?
Po dlouhém období, kdy nabídka převyšovala poptávku, se situace začala měnit. Navíc se zvýšily nákladové vstupy pro výrobu elektřiny: vzrostly ceny uhlí i povolenek na emise oxidu uhličitého.

Musíme si na zdražování proudu zvyknout, nebo jde jen o přechodný stav?
Vypadá to, že rychlý růst cen, jakého jsme byli svědky ve druhém pololetí roku 2017, již nebude pokračovat. Celkově ale pro příští léta očekávám spíše další růst burzovních cen elektřiny.

Jak se do ceny elektřiny promítá posilující koruna?
Posilující koruna působí na konečné ceny elektřiny pro zákazníky velmi blahodárně, tlumí jejich růst.

Vyplatí se dojednat si právě v této době fixní cenu – když to někdo nestihnul na letošní rok, tak třeba na ten příští?
Fixace cen je v situaci rostoucího trhu obecně výhodná. Nese to ale ztrátu možnosti volby levnější nabídky. A já osobně nejsem přívržencem situace, kdy si spotřebitel musí dávat do diáře, že za dva roky lze změnit dodavatele bez sankce, jinak se mu smlouva automaticky prodlužuje. A to už třeba nemusí být tak zdaleka výhodné…

Pokud elektřina zdražuje, je vhodné si právě nyní pořídit si třeba malou střešní fotovoltaickou elektrárnu?
S využitím podpory z programu Nová zelená úsporám je to již možnost, která stojí za poptání nabídky. Dodavatelů, kteří rádi vše zkalkulují, dodají a vyřídí i administrativu, je již na trhu dostatek a další přibydou. Pokud se vám nechce pátrat na internetu, začal bych jednoduše dotazem na svého dodavatele elektřiny. Je dobré ale vybírat aspoň ze dvou nabídek.

Petr Starý

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *