Elektřina zdražuje, a bude hůř, předpovídá energetický expert Jiří Gavor

Rozhovor
Cena elektrické energie stoupá, letos si domácnosti připlatí stovky korun navíc. Na zdražování si budeme muset zvyknout i v příštích letech. „Pro příští roky očekávám spíše další růst burzovních cen elektřiny,“ řekl v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií a jednatel konzultační společnosti ENA zaměřené na poradenskou činnost v energetice.
Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií. Foto: Archiv

Ceny elektřiny oproti loňsku vzrostly. Proč? Co všechno se do zvýšené ceny promítá?
Po dlouhém období, kdy nabídka převyšovala poptávku, se situace začala měnit. Navíc se zvýšily nákladové vstupy pro výrobu elektřiny: vzrostly ceny uhlí i povolenek na emise oxidu uhličitého.

Musíme si na zdražování proudu zvyknout, nebo jde jen o přechodný stav?
Vypadá to, že rychlý růst cen, jakého jsme byli svědky ve druhém pololetí roku 2017, již nebude pokračovat. Celkově ale pro příští léta očekávám spíše další růst burzovních cen elektřiny.

Jak se do ceny elektřiny promítá posilující koruna?
Posilující koruna působí na konečné ceny elektřiny pro zákazníky velmi blahodárně, tlumí jejich růst.

Vyplatí se dojednat si právě v této době fixní cenu – když to někdo nestihnul na letošní rok, tak třeba na ten příští?
Fixace cen je v situaci rostoucího trhu obecně výhodná. Nese to ale ztrátu možnosti volby levnější nabídky. A já osobně nejsem přívržencem situace, kdy si spotřebitel musí dávat do diáře, že za dva roky lze změnit dodavatele bez sankce, jinak se mu smlouva automaticky prodlužuje. A to už třeba nemusí být tak zdaleka výhodné…

Pokud elektřina zdražuje, je vhodné si právě nyní pořídit si třeba malou střešní fotovoltaickou elektrárnu?
S využitím podpory z programu Nová zelená úsporám je to již možnost, která stojí za poptání nabídky. Dodavatelů, kteří rádi vše zkalkulují, dodají a vyřídí i administrativu, je již na trhu dostatek a další přibydou. Pokud se vám nechce pátrat na internetu, začal bych jednoduše dotazem na svého dodavatele elektřiny. Je dobré ale vybírat aspoň ze dvou nabídek.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Přichází doba zdražování

Po výrazném zvýšení tempa růstu spotřebitelských cen se začínají zvyšovat i ceny výrobců. Patrné je to hlavně v průmyslu, stavebnictví a rostlinné výrobě. Vysoké úspory domácností se tak snadno mohou stát obětí …

Zdražování u výrobců pokračuje

Ceny průmyslových výrobců v ČR v dubnu oproti březnu vzrostly o 0,8 procenta, což bylo dvakrát rychleji, než se čekalo. Meziroční tempo zdražování tak zrychlilo na 4,6 procenta z předchozích 3,3 procenta.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ať naše děti chodí do školy i o prázdninách, souhlasí část rodičů

Průzkum
Mezery ve vzdělání, které způsobila distanční výuka, budou podle mínění většiny rodičů dlouhodobé. Asi třetina z nich proto míní, aby si jejich děti doplnily chybějící výuku v době letošních letních prázdnin. Tři čtvrtiny rodičů by zase uvítaly, kdyby se opakování obětovalo celé září. Ukazuje to výzkum „Vzdělávání v době pandemie“, který uskutečnila společnost Nielsen Admosphere.
Rolovat nahoru