V Jáchymově se léčí poměrně široké spektrum pacientů po autonehodách, říká primář Jindřich Maršík

Mezi pacienty na začátku a na konci pobytu v Léčebných lázních Jáchymov je viditelný rozdíl. Zbavili se totiž dlouhodobých bolestí, což se projevuje i na jejich postoji a chůzi. „Navíc nám většinou sami řeknou, že jejich potíže vymizely nebo se alespoň výrazně zmírnily,“ říká primář jáchymovského léčebného domu Radium Palace MUDr. JindřichMaršík.

Po celou dobu pobytu v lázních zůstává pacient v péči jednoho lékaře, který průběžně monitoruje jeho stav, říká MUDr. Jindřich Maršík. Foto: Léčebné lázně Jáchymov

Pro koho se hodí léčba v Léčebných lázních Jáchymov a kdo by měl raději zvolit jiné zařízení?
Jsme primárně léčebné lázně, které se zabývají indikacemi onemocnění pohybového aparátu, čili nejrůznější škála ortopedických onemocnění, revmatologických onemocnění, ale i stavy po operacích, ať už jsou to výměny kloubů i po operacích páteře, ale objevují se u nás i pacienti po úrazech. Poskytujeme následnou, odloženou péči po zvládnutí akutního stavu s poskytováním přírodního léčivého zdroje. V případě Jáchymova jsou to radonové koupele. Proto není pobyt v Léčebných lázních Jáchymov vhodný ani pro pacienty, kteří z nějakého důvodu radonové koupele absolvovat nemohou.
Kontraindikací jsou také poúrazové stavy vedoucí například k inkontinenci způsobené neurologickými příčinami. Na druhou stranu nic nebrání tomu, aby léčbu zahájil i pacient krátce po úrazu, pokud už došlo ke zhojení otevřených poranění a splňuje již zmíněné podmínky.

Je jedno, v jakém stavu k vám pacient do lázní přijede?
Není to tak úplně jedno. Nejsme rehabilitační zařízení prvního kontaktu. Člověk, který přijíždí do našich lázní, by měl být alespoň částečně soběstačný.
Pacient také nemůže být plně odkázán na lůžko nebo vozík. Rehabilitační a ošetřovatelskou péči na lůžku neposkytujeme. Pacient by měl být schopen, například pokud přijíždí na invalidním vozíku, transportu z vozíku na lehátko. Nejsou ovšem výjimkou i situace, kdy lidé přijíždějí i s doprovodem, který jim pomáhá po celou dobu léčby.

PACIENT ZŮSTÁVÁ V PÉČI JEDNOHO LÉKAŘE

Mívají s sebou doprovod rodinného příslušníka i tuzemští pacienti, jejichž pobyt hradí zdravotní pojišťovny?
Poměrně velké procento pacientů po úrazech tvoří klienti z arabských zemí, často po autonehodách. Jednoho člena rodiny přitom mnohdy doprovází několik příbuzných. Buď se o něj přímo starají, nebo prostřednictvím cestovní kanceláře najmou ošetřovatelskou službu a sami se rekreují.
Přítomnost dalšího člena rodiny je ale někdy opravdu žádoucí i kvůli tomu, že se s pacientem zúčastňuje cvičení, naučí se správné postupy a může mu pak pomáhat s terapií i v domácím prostředí. Tuzemský pacient po úraze vyžadující doprovod není u nás v lázních dosud tak častým jevem.

Zjednodušeně se dá říct, že zahraniční klientela přijíždí jako samoplátci a domácí klientela tzv. na pokladnu. Dají se oba způsoby kombinovat?
Určitě se dají kombinovat. Není výjimkou, že v současné době řada tuzemských klientů přijíždí jako samoplátci. Pokud přijede, jak říkáte, tzv. na pokladnu, čili léčebný pobyt mu hradí pojišťovna, tak vyšetřující lékař zváží, jestli je vhodné větší množství procedur než hradí pojišťovna, jestli naopak není vhodné menší množství procedur, protože pacient nemusí zvládat úplně všechno. Pokud by chtěl větší množství procedur a bylo by to vhodné, tak samozřejmě podle dostupné volné kapacity si může tyto procedury dokoupit.
Nejen samoplátce, ale i pojištěnec zdravotní pojišťovny, si může doplatit procedury navíc. Vždy záleží na naší kapacitě a v některých případech na posouzení vhodnosti takového postupu lékařem. Pacient po celou dobu pobytu v lázních zůstává v péči jednoho lékaře, který průběžně monitoruje jeho stav a může sám doporučit nějaké to doladění léčby. Není samozřejmě nutné konzultovat s lékařem, zda si můžete přikoupit klasickou masáž. Ale jakýkoli druh fyzikální terapie či cílené fyzioterapie naopak lékařskému předpisu podléhá.

NA STŘEDNÍM VÝCHODĚ TAKOVÝ SYSTÉM NEFUNGUJE

Existují typické následky autonehod, se kterými v Jáchymově můžete lidem pomoci?
Určitě ano. Máme poměrně široké spektrum pacientů po autonehodách, kteří jsou spíše ze zahraničí, a velmi často jde o poranění páteře, které je většinou spojenou s poraněním míchy, čili se jde o pacienty s ochrnutím obou dolních končetin a případně i s poruchami vylučování.
Pro autonehody jsou typická vícečetná poranění. Při dopravních nehodách dochází k působení velké energie. Rozhodující je směr a síla nárazu. Dochází k širokému spektru následků od smrti po lehčí poranění.
Čelní srážky doprovází poranění hlavy, mozku, zlomeniny obratlů, poranění hrudníku. Může dojít také jen k poranění měkkých tkání bez zlomenin. Pokud dojde prudkému předklonu a záklonu hlavy, má to za následek poranění měkkých tkání krku, v nejtěžších případech i kostí. Mluvíme o takzvaném whiplash syndromu. Může to vést k dlouhodobým následkům v podobě bolestí šíje, hlavy, brnění v horních končetinách a rozvoji funkčních poruch.
Přidat se mohou zlomeniny dolních končetin, případně kyčlí a pánve, pokud tělo narazí například do palubní desky vozidla. Boční nárazy často vedou k poranění ramene nebo celé končetiny, ale i hlavy a dolní končetiny. Rozhodující je rychlost. Čím vyšší, tím větší je i riziko poranění páteře a míchy. Velký vliv má i místo nárazu.

Stává se, že se k vám pacient dostane až za delší dobu po nehodě a vy litujete, že jste se mu nemohli začít věnovat dříve, protože by výsledky léčby mohly být lepší?
Občas se to stane, ale opět to většinou není problém tuzemských pacientů. Ti často absolvují rehabilitaci na specializovaných klinikách, jako jsou Kladruby, nebo přímo na rehabilitačních odděleních nemocnic, která jsou přidružena ke spinálním jednotkám. K nám přijíždějí, až když mají tuto rehabilitaci za sebou.
Na Středním Východě ale takový systém nefunguje.

KDYŽ POMÁHÁ RADON

Jediným omezením pro pacienty v Jáchymově se tedy zdá být počet radonových koupelí…
Přírodní léčivý zdroj, kterým je v případě Léčebných lázní Jáchymov radonová voda, se řídí určitými pravidly. Jde o radonovou vodu, která působí alfa zářením. A protože se jedná o záření, je třeba pracovat s co nejvyšší opatrností.
Nechceme nikoho ozařovat zbytečně a máme i podle doporučení státních orgánů pro nakládání se zdroji ionizačního záření určitá omezení. Poskytujeme maximální počet radonových koupelí v počtu dvaceti čtyř, tzn. čtyřtýdenní léčbu, radonová voda je podávána šest dnů v týdnu. To platí pro všechny pacienty – bez ohledu na indikaci, kvůli které přijíždějí.

Můžete vysvětlit účinek radonu?
Na základě dostupných informací, které máme i z prováděných studií po celém světě, tak v dnešní době již víme, že radon působí z klinického hlediska protizánětlivě a protibolestivě.
Na úrovni buněčné způsobuje určitá drobná poškození genetické informace a tím pádem způsobuje aktivaci opravných mechanismů, které máme všichni fyziologicky přítomny. Působením radonu se pouze vybudí tato reparační činnost k maximu. Ten protizánětlivý efekt je dominantní, z těch dvou, které jsem jmenoval, proto tak výhodně působí radonové koupele především u revmatologických onemocnění. A ten druhý analgetický je sice o něco menší, ale pořád dostatečně veliký a jedná se o přímý analgetický účinek, tzn., že se skutečně tlumí bolest.

Svěřují se vám pacienti po skončení pobytu v lázních s tím, jak se cítí?
Někteří pacienti nastupují léčbu s bolestmi, které se viditelně projevují i na jejich postoji nebo způsobu chůze. Bolí je záda, kolena… Tak dlouho chodili špatně, až je začalo bolet něco dalšího ještě víc a celé se to zacyklilo.
Po třítýdenním pobytu mohou tyto potíže vymizet, nebo se alespoň výrazně zmírnit. Pacienti se nám se svou úlevou svěřují, navíc je to na nich také na první pohled vidět. To je na naší práci to nejhezčí. Během dalších několika týdnů se pak ještě projeví příznivé dozvuky radonových koupelí.
Samozřejmě není výjimkou, že se k nám pacienti opakovaně vrací, čili že jezdí třeba každý rok, takže máme možnost u některých takovýchto pacientů monitorovat jejich stav i v dlouhodobém měřítku.

Vraťme se ještě na závěr k roli rodiny a příbuzných v léčbě vašich pacientů…
Zejména u těch, kteří přijíždění v tom těžším zdravotním stavu, kdy nejsou plně soběstační – což jsou právě ti pacienti například po autonehodách – je třeba, aby měli k ruce někoho, kdo jim pomůže s běžnými denními aktivitami. To je jedna důležitá úloha rodiny.
A druhá je v tom, aby se rodinní příslušníci naučili cviky, které pak pacienti provádějí doma. Jsou cviky, které může dělat pacient sám, a jsou cviky, které musí dělat s asistencí. A je dobré, když to umí právě rodinný příslušník.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB