„Žádají o bankrot, ale jezdí v mercedesu,“ říká o některých dlužnících právnička Daniela Kratochvílová

Rozhovor

Dlužníky bylo třeba chránit před exekutory, ale už se to přehnalo. Ochrany před věřiteli ve formě osobního bankrotu, kdy dlužník vrátí za pět let jen třicet procent dluhů a zbytek je mu z moci úřední odpuštěn, se dostává i vypočítavým lidem, kteří rozhodně v nouzi nejsou. Anebo se do splátkového mínusu dostali jen kvůli vlastní nenasytnosti a hlouposti. Ne tak, že by přišli o příjem třeba kvůli nemoci nebo rozvodu. V rozhovoru pro FAEI o tom hovoří právnička ČSOB Leasing Daniela Kratochvílová. Čerpá i z poznatků dalších kolegů z České leasingové a finanční asociace.

Právnička ČSOB Leasing Daniela Kratochvílová. Foto: FAEI.cz

Schvalují soudy oddlužení, čili osobní bankrot, skutečně jen lidem, kteří jsou v nouzi a často za to ani nemohou? Osobní bankrot znamená odpuštění 70 % závazků.
Jednání dlužníků v insolvenčním řízení často naplňuje rysy úvěrového podvodu a pletich. Někdo se toho dopouští z neznalosti, někdo nejspíše vědomě. Bohužel soudy nemají sílu prozkoumávat všechny návrhy na oddlužení. Dlužník v návrhu na insolvenci například prohlašoval, že má čtyři věřitele za pár set tisíc korun, jenže pak vyplavalo na povrch, že věřitelů je dvacet. A dluží přes tři milióny korun. Očividně závazky zamlčel. Hrubě zkreslil svou situaci, což by se dalo posuzovat tak, že porušuje podmínky insolvenčního zákona (povinnost uvést všechny věřitele, riskuje, že soud návrhu nevyhoví), a může tak naplnit trestný čin porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku (§ 227 trestního zákoníku), čímž naplňuje definici trestného činu úvěrového podvodu. Přesto mu soud oddlužení povolil.

Politici a soudy naklonili váhy spravedlnosti směrem k velké ochraně dlužníků. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) chce, aby více lidí získalo osobní bankrot. Dokonce přemýšlí, že by dlužníci dostávali ochranu před věřiteli v podobě bankrotu automaticky, aniž by o to museli sami žádat. Nerozšiřuje se ochrana dlužníků až příliš?
Za začátku osobních bankrotů do nich nesměly být zahrnuty pohledávky z podnikání. Mnohokrát jsme se ale setkali s tím, že šlo o dluhy z podnikání, věřitel s tím, že by mu bylo spláceno jen 30 % z nich, nesouhlasil, a stejně dlužníkovi soud osobní bankrot schválil. Časem se podmínky uvolnily tak, že i v osobním bankrotu mohou být dluhy z podnikání. Na novém zákoně o spotřebitelském úvěru je vidět, že to, co stát v minulosti zanedbal ve finančním vzdělávání spotřebitelů, se teď snaží přenést na věřitele.

K SOUDU V MERCEDESU

Jak se osobní bankroty dotýkají leasingu aut?
Setkáváme se s tím, že osobní bankrot je soudy uznáván i dlužníkům, kteří ho zneužívají, zatajují klíčové údaje. Měli jsme případ, kdy rodina měla dohromady slušný příjem kolem padesáti tisíc korun měsíčně, vlastnila dvě auta, dům na hypotéku. A pán na sebe podal návrh na insolvenci jen proto, že mu splátky o pár tisíc korun měsíčně nevycházely. Přišlo nám, že s bankrotem spekuloval. Soud mu přesto vyhověl a bankrot schválil.
Někteří dlužníci mají rovněž pocit, že když si pořídili auto na úvěr či leasing, podají návrh na insolvenci, soud jim bankrot schválí, oni něco málo zaplatí, a vůz jim zůstane. Neuvědomují si, že auto je předmětem zajištění úvěru, stejně jako nemovitost u hypoték. Je trochu s podivem, když někdo žádá o bankrot, a přijede k soudu v mercedesu.
Dlužníky v tomto směru uvádějí v omyl i mnohé „oddlužovací firmy“. Zcela zavádějící návody kolují po internetu hlavně v nejrůznějších diskuzích. Přitom na stránkách ministerstva spravedlnosti justice.cz je proces insolvence popsán jasně.

Oddlužovací firmy už přivedly spoustu dlužníků do ještě horší situace. Co dál s dlužníky páchají?
Dlužníci často využijí tzv. konsolidace, čili sloučení půjček. Jednou z podmínek osobního bankrotu ale je, že máte více věřitelů, ne jednoho. Oddlužovací firma poradí konsolidovanému dlužníkovi, ať si vezme účelově další půjčky a pak požádá o bankrot. Za to už někteří dlužníci dostali u soudu podmínky pro úvěrový podvod. Lidé si také neuvědomují, že ani osobní bankrot je navíc neuchrání od náhrady škody vyplývajících z trestního řízení.

INSOLVENČNÍ SPRÁVCE V EXEKUCI

Terčem kritiky ze strany ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) se stali insolvenční správci. Jaké s nimi máte zkušenosti vy?
Rozdílné. Někteří se dopouštějí chyb, například uspokojí věřitele ještě před tím, než jsou vyplaceni přednostní věřitelé. Je přitom zarážející, že mnozí z nich jsou právníci a inženýři. V Hradci Králové insolvenční správce dokonce zpronevěřil před pěti lety peníze získané ze zpeněžení majetku dlužníka. Nový insolvenční správce podal trestní oznámení, věc se řeší u soudu. Bývalý insolvenční správce je v exekuci.

Kritický je třeba být ale i k leasingovým společnostem. V minulosti měly ve všeobecných obchodních podmínkách pouze obecně uvedeno, že klient v případě, kdy je úvěr zesplatněn, hradí veškeré náklady, které si naúčtuje inkasní firma. A náklady to byly často astronomické. Jeden soud v této věci se týkal i ČSOB Leasing. Vědí dnes klienti předem, kolik případně budou platit třetím subjektům za vymáhání?
Šlo o starší smlouvu. Dnes máme v obchodních podmínkách strop, že náklady inkasní agentury, které hradí klient, činí maximálně šest tisíc korun. Klient je s tím seznámen předem v sazebníku. Výklad soudu směřoval k tomu, aby náklady na vymáhání třetí osobou byly předem vymezeny.

Zavřít reklamu ×
  1. Ono záleží jak komu. Vzal jsem uvěř pro masarovičovou která si za ty peníze otevřela bordel a začala podnikat. Chvíli splácela až dokud ji prý policie podnik zabavila. A mi zůstal na krku dluh 380 tisíc a já žiji z invalidního důchodu 7400 korun. Podal jsem žádost o oddluženi a žádné odpouštěni sedmdesáti procent se nekonalo. Platím ten dluh a ještě dlouho budu. Kdyby chtěl podat na tu paní žalobu tak od 8-12 tisíc sepsáni plus procenta z částky kterou mi dluží. Je to asi 650 tisíc korun. Děkuji za odpověď.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Půjčili jste kamarádovi peníze a už vás nezná?

To nespěchá! Vrátíš mi to, až budeš mít. Kolikrát jen podobné věty doprovázely půjčení peněz, jimiž jste blízkým vytrhli trn z paty? A jak často tento dobrý skutek ukončil letité přátelství? Nic totiž tak spolehlivě …

Může nový vlastník vypovědět nájemní smlouvu?

Jste v nájmu a jednoho dne se vám ozve nový majitel bytu, který už několik let obýváte. Není to nic šokujícího, protože každá pronajatá věc může změnit svého majitele. A ten může mít naprosto jinou představu než …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB