
Oznámení Gazpromu je poměrně nečekané. Odstávka by měla trvat jen tři dny, od 31. srpna do 2. září, poté by měla být přeprava obnovena opět na zhruba pětinu kapacity potrubí. Reakce trhu však napovídá, že obchodníci s plynem se obávají, že jde o politicky motivovaný děj, jehož cílem může být ještě dále vyhrotit energetickou krizi EU.
Gazprom nicméně i tentokrát, stejně jako při červnovém snížení přepravy plynu ze 100 na 40 procent kapacity potrubí, uvádí, že odstávka je technickou záležitostí. Vysvětluje ji nutností údržby turbíny. K ní nyní prý bude muset podnik přistupovat po každém tisíci hodin provozu, tedy zhruba každých 42 dní.
Ruskou stranu ovšem k plánovanému přerušení dodávek mohou povzbuzovat některé vlivné hlasy, jež zaznívají hlavně z Německa, volající po spuštění „sesterského“ plynovodu Nord Stream 2. Berlín je tak v obtížné pozici, čehož se může Kreml snažit využít.
Právě tyto hlasy mohou Kremlu signalizovat, že pokud ještě více své dodávky do EU omezí, třeba i v důsledku v pátek oznámené odstávky na přelomu srpna a září, dále tak zesílí volání po spuštění Nord Streamu 2. Což by bylo v zájmu Ruska. Podnik Gazprom je ovládaný Kremlem, vede jej Alexej Miller, muž zcela oddaný prezidentu Vladimiru Putinovi.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com