Dojde na omezení dodávek tepla českým domácnostem?

Názor
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera poměrně překvapivě varoval, že při vývoji energetické situace dle pesimistického scénáře může dojít na omezení dodávek tepla domácnostem. Přitom dosud z vrcholných míst zaznívalo, že domácnosti by ani závažnějším výpadkem dodávek plynu dotčeny být neměly.
Jestliže Putin kohoutky plynu vypne, vypne je nejen Německu, ale i Česku. Proto německé úřady a současně i česká vláda stupňují svá varování – a rozsah možných úsporných opatření. Ilustrační foto: Pixabay.com

Protože nejdříve budou v takovém případě, dle nouzového plánu, omezovány dodávky elektrárnám (které mohou přejít na jiné palivo, pozn. aut.) nebo velkým podnikům. Skutečnost, že nyní Fialova vláda upozorňuje, že se omezení dodávek může týkat právě i domácností, svědčí o zhoršujících se vyhlídkách energetické situace v nadcházející topné sezóně.

Varování české vlády koresponduje s čerstvým prohlášením šéfa německého energetického regulačního úřadu Klause Müllera. Ten včera uvedl, že Německo si s plynem vystačí pouze na necelé tři měsíce, jestliže Rusko zcela přeruší jeho dodávky. Německu by v takovém případě nepomohlo ani naplnění zásobníků v zemi „až po okraj“, konkrétně na 95 procent.

PSALI JSME:
Solidarita EU při plynové krize může být rychle pryč. Němci se masivně předzásobují plynem, čímž šponují jeho cenu

V současnosti jsou německé zásobníky naplněné ze 77 procent a cíl 95procentního naplnění do listopadu se tak zdá být splnitelný. Pokud tedy Kreml dále neomezí dvé dodávky. Plynovodem Nord Stream 1 nyní Rusko posílá do Německa plyn pouze z pětiny kapacity potrubí.

Ale i když by se německé zásobníky podařilo naplnit na uvedených 95 procent ještě před začátkem zimy a Kreml někdy v té doby své dodávky Německu stáhnul na nulu, Německo stále nebude mít dost plynu na celou zimu.

Rusko tedy drží Německo „pod krkem“. Pokud ruský prezident Vladimir Putin, který prostřednictvím svého loajalisty Alexeje Millera de facto vládne plynárenskému gigantu Gazprom, zavelí k úplnému odstřižení Německa, náš západní soused si s plynem na zimu prostě nevystačí. Ze zásobníků zkrátka svoji potřebu nepokryje.

PSALI JSME:
Řeka Rýn kriticky vysychá. Němci se bojí, že nebude plyn a v panice vykupují elektrická topidla

Na řadu pak tedy musí přijít ještě citelnější omezení spotřeby. A kvůli propojení německého trhu s českým se týká také právě České republiky. Jestliže Putin kohoutky vypne, vypne je nejen Německu, ale i Česku. Proto německé úřady a současně i česká vláda stupňují svá varování – a rozsah možných úsporných opatření.

Ruský zemní plyn proudí do Česka právě přes Německo. Zhruba jedenáct procent plynu se v ČR používá k výrobě tepla. Z plynu se přitom vyrobí zhruba pětina veškerého tepla. Jediný významnější zdrojem, než je plyn, představuje v ČR při výrobě tepla hnědé uhlí. Z něho se vyrobí necelých 40 procent tepla.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vrátí se Německo ke spalování uhlí? Němci už čelí realitě přídělů teplé vody

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB