
Vyšší tržby umožňují, aby firmy navyšovaly mzdy zaměstnancům a hradily rostoucí náklady na nájemné a energie. Společnosti, které nejsou schopny navyšovat tržby, se kvůli rostoucím nákladům dostávají do obtížné situace a hrozí jim, že budou vytlačeny z trhu.
Maloobchodní tržby v květnu zpomalily meziroční růst a zvýšily se o 2,7 procenta. Výrazný nárůst tržeb byl zaznamenán u nepotravinářského zboží, kde došlo k meziročnímu zvýšení o 5,6 procenta. Tržby za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů se meziročně zvýšily o 3,1 procenta. Mírně rostoucí tržby byly zaznamenány i u potravin. Naopak u pohonných hmot tržby klesly o 0,7 procenta.
Růst tržeb byl nejznatelnější u internetových obchodů, kde došlo ke skokovému navýšení o 19,4 procenta. Obchodování přes internet se daří v souvislosti s novými nákupními trendy. Lidé při nakupování po internetu mohou srovnávat různé nabídky, což vytváří pocit výhodných nákupů. To v konečném důsledku vede k vyššímu objemu prodejů.
K růstu tržeb napomáhá rostoucí průměrný měsíční příjem. Ten již v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl úrovně 26 092 korun. Lidé, kteří chodí do práce, se přitom mají výrazně lépe než ostatní. Jejich průměrný měsíční příjem ze zaměstnání v prvním čtvrtletí 2019 vzrostl dokonce na 33 581 korun. K růstu tržeb přispělo i skokové navýšení důchodů.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)