Růst tuzemské ekonomiky výrazně překonal eurozónu

Středa tohoto pracovního týdne byla zároveň posledním obchodním dnem měsíce dubna. Přes publikování celé řady zajímavých makroekonomických dat byl ale globální i středoevropský devizový trh v klidu. Kurz eura k dolaru se držel po celý středeční den stabilní v pásmu 1,135-400 USD/EUR. Kurz koruny vůči euru pak stagnoval mezi 24,90-95 CZK/EUR.
Podle informací tuzemských statistiků byla v prvním čtvrtletí hlavním tahounem mezičtvrtletní dynamiky spotřeba domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Podle informací tuzemských statistiků byla v prvním čtvrtletí hlavním tahounem mezičtvrtletní dynamiky spotřeba domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tuzemská ekonomika rostla podle předběžného odhadu během prvního čtvrtletí o 0,5 procenta mezičtvrtletně, což znamenalo zrychlení meziročního růstu na dvě procenta z 1,8 procenta zaznamenaném ve čtvrtém čtvrtletí 2024. Výsledek odpovídal průměrnému tržnímu očekávání.

Podle informací z Českého statistického úřadu byla hlavním tahounem mezičtvrtletní dynamiky spotřeba domácností, ale pozitivně přispěly i investice (včetně zásob) a čisté exporty.

Zatímco spotřeba domácností díky růstu reálných disponibilních příjmů zůstane podporovatelem růstu české ekonomiky i ve zbytku letošního roku, u investic i exportů se obáváme, že ve zbytku roku, zejména v jeho druhé polovině, dojde v souvislosti s obchodními válkami k výraznému zhoršení.

Růst tuzemské ekonomiky tak poměrně výrazně překonal své západoevropské protějšky. Německá ekonomika si během prvních tří měsíců letošního roku mezikvartálně připsala v souladu s očekáváním 0,2 procenta, meziročně byla ale o 0,2 procenta níže.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka
Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Eurozóna jako celek si připsala 0,4 procenta, což znamenalo meziroční stagnaci na 1,2 procenta. Tady ale šlo ve srovnání s očekáváním o pozitivní překvapení. Z inflační fronty jsme se dočkali předběžného odhadu za duben z Německa; ten skončil o desetinu nad konsensem.

Rozhodně nepotěšila americká data. Nejprve zklamal ADP report, který přinesl nižší než očekávaný počet nových pracovních míst v privátním sektoru. Následovala stagflační kombinace čísel z národních účtů – americký hrubý domácí produkt (HDP) za letošní první kvartál zaznamenal mezičtvrtletní anualizovaný pokles o 0,3 procenta.

Přitom ještě v závěrečném čtvrtletí loňského roku tamní ekonomika měřená stejnou metrikou přidala 2,4 procenta. Deflátor HDP pak vyskočil o vysokých 3,7 procenta mezikvartálně anualizovaně.

Tady jde o vliv Donaldem Trumpem rozpoutané hysterie kolem cel a snahu Američanů se předzásobit. Výsledkem byl výrazně negativní příspěvek čistého exportu.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek