Růst tuzemského průmyslu v létě mírně zrychlil

Analýza
Meziměsíční růst průmyslové výroby v červenci zrychlil. Problém se zpožděnými subdodávkami přetrvává a odráží se především v poklesu výroby aut. Rostou ale ostatní sektory. Export se po předchozím poklesu mírně zotavil, nicméně i tak v červenci setrval v deficitu, který ovšem tentokrát nepřekvapil.  Výkon stavebnictví byl v červenci relativně slabý, ale naději na pokračování pomalé expanze stavebnictví nepodkopal.
Chybějící subdodávky do výroby jsou stále patrné na produkci motorových vozidel, která meziročně v červenci klesala téměř o procento. Ilustrační foto: Škoda Auto

Průmyslová produkce v ČR v červenci oproti červnu vzrostla o 2,1 procenta. S ohledem na přetrvávající problém s nedostatkem komponent do výroby to není špatný výsledek. Oproti červnovému tempu jednoho procenta meziměsíčně to znamená zrychlení růstu. Data očištěná o kalendářní nevýhodu v podobě chybějících dvou pracovních dnů oproti červenci minulého roku ukazují meziroční růst sedm procent.

Neočištěná data pak meziročně rostou o 1,1 procenta, což bylo mírně nad průměrným očekáváním trhu ve výši 0,7 procenta i naším odhadem 0,4 procenta. Na vysokou nejistotu odhadu ale tentokrát ukazoval široký rozptyl odhadů jdoucí od -1,5 procenta do 5,3 procenta.

Chybějící subdodávky do výroby jsou stále patrné na produkci motorových vozidel, která meziročně v červenci klesala o 0,8 procenta. Průmyslovou výrobu naopak táhne vzhůru produkce kovových konstrukcí a kovodělných výrobků rostoucí meziročně o 14,5 procenta, výroba elektrických zařízení s růstem 14,3 procenta, výroba základních kovů a hutní zpracování kovů.

PSALI JSME:
Jak dlouho se bude automobilový průmysl potýkat s nedostatkem čipů?

Letní měsíce není z hlediska indikací dalšího vývoje dobré přeceňovat, neboť lidé čerpají dovolenou a objem výroby je nízký. Nicméně i tak červenec dokládá, že průmyslová výroba navzdory zpožděným subdodávkám expandovat může, i když relativně pomalu.

Stále dochází ke zvyšování zaměstnanosti v průmyslu. V meziročním srovnání se její propad v červenci snížil na -0,6 procenta z předchozích -0,9 procenta. Meziroční tempo růstu mezd se dále snížilo na 5,3 procenta. Co stále ukazuje na potenciál k expanzi výroby, jsou zakázky. Jejich hodnota v červenci meziročně přidala 18,9 procenta, z toho tuzemské 20,2 procenta a zahraniční 18,3 procenta.

Průmysl ve zbytku roku pravděpodobně i nadále bude trápit nedostatek komponent do výroby, zatímco poptávka poroste. V meziměsíční dynamice tak očekáváme ve druhé polovině roku rozkolísaný vývoj a v průměru jen slabý růst. Srovnávací základna z minulého roku vzrostla a dvouciferná meziroční tempa růstu průmyslu už pravděpodobně neuvidíme.

I tak za celý letošní rok 2021 odhadujeme růst průmyslové výroby o 10,8 procenta. Vysoké číslo je důsledkem nízké srovnávací základny minulého roku, kdy se aktivita části průmyslu na určitou dobu zastavila. Nebýt chybějících komponent, byl by podle našeho odhadu pro letošek reálně dosažitelný růst průmyslu blízko 20 procent.

PSALI JSME:
Elektřina v Německu je nejdražší v dějinách. Znamená to velký problém i pro český průmysl

Zahraniční obchod zůstává v deficitu

Zahraniční obchod skončil v červenci s deficitem 7,2 miliardy korun, což bylo zhruba v souladu s naším očekáváním. Na výsledku se negativně podepsal především vývoj bilance s ropou a zemním plynem, kde byl deficit v meziročním srovnání o 6,8 miliardy korun horší.

Zde se pouze odráží vývoj cen na komoditních trzích. Meziročně hlubší byl i deficit se základními kovy (5,2 mld. Kč) a chemickými látkami a přípravky (2,4 mld. Kč). Vzhledem k problémům se subdodávkami není překvapivé, že se snížil i přebytek s motorovými vozidly, a to o 3,2 mld. Kč.

Na datech se ale podepsal i o dva dny nižší počet pracovních dní. Dobrou zprávou je, že v meziměsíčním srovnání se po sezónním očištění zvýšil export o 3,1 procenta a vrátil se tak k růstovému trendu. Dovozy naopak v meziměsíčním srovnání o 1,3 procenta klesly.

Za prvních šest měsíců dosáhl přebytek obchodní bilance 77,6 miliardy korun, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 18,1 mld. Kč více. Pro celý letošní rok naše prognóza počítá s přebytkem zahraničního obchodu poblíž 180 miliard korun, tedy s podobným jako v minulém roce.

PSALI JSME:
Průmysl i zahraniční obchod svými výsledky za červenec potěšily

Stavebnictví v červenci zvolnilo

Stavební výroba v červenci meziměsíčně poklesla o 2,6 procenta a meziročně vzrostla o nepatrných 0,5 procenta, což je nejhorší výsledek za poslední tři měsíce, který je ale stále vysoko nad průměrem letošního roku. Oproti předchozímu měsíci poklesla aktivita napříč všemi sektory stavebnictví, ale hlavním důvodem poklesu bylo pozemní stavitelství.

Z měsíčních výsledků stavebnictví není radno dělat silné závěry. Předchozí měsíce spíše překvapily pozitivně, červenec trochu zklamal, ale na tom se silně mohlo podepsat čerpání dovolených a to v situaci, kdy je na trhu nedostatek nových zaměstnanců a jsou zpožděné dodávky materiálů do výroby.

Pozitivní zprávou je výrazný skok v hodnotě nových staveb. Ta ale byla částečně zkreslena vydáním stavebního povolení na výstavbu pražského metra trasy D. Pro letošní rok očekáváme růst stavebnictví tempem 4,1 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavby se prodražují. Mnozí lidé nemají peníze na dokončování rozestavěných projektů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB