Průmysl i zahraniční obchod svými výsledky za červenec potěšily

Průmyslová výroba i zahraniční obchod v červenci pokračovaly ve svižném oživení. Ve srovnání s loňským rokem byla průmyslová produkce sice stále nižší, své ztráty ale odmazává rychleji, než se čekalo.
Český průmysl za celý letošní rok s největší pravděpodobností vykáže pokles produkce. Foto: Depositphotos.com

Výrazně se zlepšuje situace v automobilovém průmyslu, kde produkce klesala meziročně již jen o 0,7 procenta. Přebytek bilance obchodu s motorovými vozidly byl dokonce meziročně o 6,1 miliardy korun vyšší. Mezi zveřejněnými daty bylo tak outsiderem stavebnictví, které meziročně propadlo o více než deset procent.

Průmyslová produkce vzrostla oproti červnu o 5,7 %, ve srovnání s loňským rokem však byla stále o pět procent nižší. Výsledek byl tak o necelé dva procentní body lepší, než trh čekal, a ve směru nižšího poklesu byl revidován i červnový výsledek. Ačkoliv výroba v průmyslu za loňskem i nadále zaostává, je zjevné, že pokoronavirový propad produkce výrobní sektor postupně odmazává, a to rychleji, než se čekalo.

PSALI JSME:
Český průmysl dopadá lépe, než se čekalo. Masivní propouštění však hrozí stále

K tomu mu pomáhá především nárůst poptávky ze zahraničí s tím, jak k oživení dochází také v ostatních ekonomikách. Dobrou zprávou je i nárůst hodnoty nových zakázek, které se zvýšily o necelých deset procent. Celkově se však hodnota nových zakázek v průmyslu snížila o 3,6 %, zejména vlivem strojírenského a chemického průmyslu, který se stále nachází ve výrazném poklesu.

Brzdou rychlejšího oživení produkce v průmyslu je i nadále pokračující narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců, k němuž došlo v důsledku předchozího uzavření jednotlivých ekonomik. Vlivem zvýšené nejistoty chybí především poptávka po investičním zboží nebo zboží dlouhodobé spotřeby. Český průmysl tak za celý letošní rok s největší pravděpodobností vykáže pokles produkce.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemská průmyslová produkce pokračuje ve svižném meziměsíčním růstu

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Koronavirus zlevňuje pohonné hmoty

Druhá vlna pandemie koronaviru snižuje ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v České republice. Řidiči se v následujících týdnech mohou těšit na další pokles cen.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru