Růst v Číně má globální dopady

Hospodářský růst Číny se v loňském roce propadl na pouhá tři procenta, což je téměř polovina z 5,5 procenta, které si stanovila vláda. Tento slabý výkon přiměl úřady k tomu, aby zrušily tři roky starou politiku nulového covidu a vydaly se na cestu růstu rychlým oživením druhé největší ekonomiky světa. To poskytuje globální impuls, od komodit až po evropské akcie.
Slabý výkon čínské ekonomiky v loňském roce přiměl tamní úřady k tomu, aby zrušily tři roky starou politiku nulového covidu a vydaly se na cestu růstu rychlým oživením. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Znovuotevření čínské ekonomiky a odolnost prosincových maloobchodních tržeb a průmyslové výroby dává naději na silnější než očekávané oživení v roce 2023. Předpokládá se, že čínská ekonomika letos poroste o pět procent.

Byla by tak jedinou velkou světovou ekonomiku, která letos zrychlí. To by představovalo velkou záruku proti globální recesi, podpořilo by to akcie vystavené čínskému růstu, od HSBC po Rio Tinto, a komodity, jejichž je Čína největším odběratelem.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB