
Po výrazném růstu, který následoval po halvingu a schválení spotových ETF (burzovně obchodovaný fond, pozn. red.) v USA, se investoři ptají: Dočkáme se letos nového historického maxima, nebo nás čeká období konsolidace a výkyvů? Klíčové budou makroekonomické podmínky i vývoj sentimentu na trzích.
Bitcoin se pravděpodobně bude po zbytek letošního roku pohybovat s vyšší volatilitou, nicméně stále má prostor pro další růst a dosažení nových maxim.
Ve prospěch růstu hovoří faktory, jako je například halving, rostoucí zájem institucionálních investorů díky schváleným spotovým ETF, podpora kryptoaktiv ze strany americké administrativy a také sílící narativ o bitcoinu, jako ochraně před riziky spojenými s fiat měnami (měny s nuceným oběhem, pozn. aut.) v době geopolitické a ekonomické nejistoty.
Na druhé straně je však třeba počítat s tím, že trh je nadále citlivý na vývoj v tradičních segmentech, zejména pokud by došlo k další korekci na akciových trzích nebo zpřísnění měnové politiky.
V takovém prostředí může klesnout chuť investorů podstupovat riziko, což by mohlo bitcoinu zabránit ve výraznějším průlomu. V tomto scénáři je reálné, že se cena dočasně stabilizuje v pásmu 55 000 až 70 000 dolarů, dokud nebude jasnější směr vývoje světové ekonomiky.
Možnost, že bitcoin letos překoná hranici 110 000 dolarů, tedy zůstává reálná, i když cesta k tomuto milníku bude pravděpodobně doprovázena obdobím zvýšené volatility, korekcí a konsolidace.
Investoři by proto měli počítat s dynamickým obdobím, které si vyžádá trpělivost, pružnost a schopnost rychle reagovat na nové informace. Bitcoin nadále představuje atraktivní, avšak rizikové aktivum, a jako takové si žádá aktivní sledování spíše než pasivní přístup.
Autor je vedoucí investičního výzkumu ve společnosti Freedom24
(Redakčně upraveno)