Sazby hypoték prudce klesly, zájem roste

V březnu se konečně hypoteční trh odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá druhý dech. Průměrná úroková sazba zažila největší meziměsíční propad od března roku 2015. Letos v březnu sazba poklesla o devět bazických bodů na 2,9 procenta. Vyplývá to z aktuálního Fincentrum Hypoindexu.
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

„S březnovým poklesem průměrné úrokové sazby Fincentrum Hypoindexu souvisí také výrazné zvětšení rozdílu mezi sazbami jednotlivých bank. Zatímco některé banky pokračovaly ve zvyšování sazeb, jiné se rozhodly pro opak. Vyplatí se tak věnovat více pozornosti výběru banky, u které si sjednat úvěr. Optikou pětiletých i desetiletých fixací u úvěrů s dostatečným zajištěním tedy není žádný důvod kývnout na nabídky bank, jejichž minimální sazby začínají trojkou,“ říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Nižší sazby přilákaly do bank více klientů. Ve třetím měsíci roku 2019 bylo sjednáno o 1 703 hypotečních úvěrů víc než v únoru a celkem za březen jich bylo 6 664. Dalším důvodem rostoucího zájmu je také to, že na počty a objemy úvěrů na bydlení už by nemělo mít vliv předzásobení, do kterého se lidé pustili kvůli regulacím hypoték z října loňského roku. Klienti si tehdy vzali hypotéky raději s předstihem, což mělo za následek nárůst počtů v podzimních měsících, ale pak i propad hypotečního trhu na začátku roku letošního roku.

Jednotný trend na trhu není

„Je to rozhodně dobrá zpráva pro lidi, kteří si plánují vzít hypotéku v nejbližší době. Ale je to dobrá zpráva i pro ty, které čeká refixace,“ komentuje čerstvá data Hypoindexu Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA). Od začátku roku podle něj nelze vysledovat jednotný trend na trhu. „Trh hypotečních úvěrů se těmito pohyby cen stal pestřejší. Je ale také o trochu méně přehledný,“ konstatuje.

PSALI JSME:
Proč hypotéky zlevňují?

Na přelomu roku přitom převládaly prognózy letošního růstu sazeb hypoték, který měl navazovat na jejich růst z roku loňského. „V posledním čtvrtletí loňského roku se však zásadně změnily podmínky na mezinárodních trzích, které nyní některým bankám dokonce umožňují poměrně citelně hypotéky zlevňovat,“ říká Lukáš Kovanda hlavní ekonom Czech Fund.

Slabé čtvrtletní výsledky

Během prvních třech měsíců bylo letos sjednáno jen 16 389 hypoték v celkovém objemu za 36,567 miliard korun, jde tak o jedno z nejslabších čtvrtletí za poslední roky. První čtvrtletí je většinou nejslabší část roku na hypotečním trhu, ale letos se hypotékám opravdu nedařilo. Těží z toho stavební spoření, které lidé čím dál víc využívají i na pořízení nového bydlení, a nejen na rekonstrukce.

PSALI JSME:
Vlastní bydlení je pro stále více Čechů nedostupné

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.