Se sporem o neživotní pojištění pomůže ombudsman

Spotřebitelé, kteří řeší spor v oblasti neživotního pojištění s některou z pojišťoven na českém trhu, mají nyní novou možnost vyřídit záležitost mimosoudní efektivní cestou, aniž by museli platit poplatky a absolvovat často zdlouhavé soudní řízení.
Docentka Macková celou svou profesní dráhu zasvětila otázkám soudní ochrany práv a alternativnímu řešení sporů. Foto: ČAP

Počátkem února zahájila činnost jako jeden ze subjektů pověřených ministerstvem průmyslu a obchodu k mimosoudnímu řešení spotřebitelských sporů (alternative disputes resolutions, ADR) v oblasti neživotního pojištění Kancelář ombudsmana České asociace pojišťoven.

Podle docentky Mackové rozšíření systému alternativního řešení sporů pro spotřebitele v České republice přinese lepší ochranu jejich práv.

„Počet soudních sporů je u nás patologicky vysoký a kvalitu a rychlost rozsudků přinese až jejich úbytek. Soudní řízení je vyhrocený souboj a vzájemné vztahy poznamená na dlouhou dobu. Soudní řízení musí být krajní, nikoliv první možností řešení sporů,“ říká Macková, která celou svou profesní dráhu zasvětila otázkám soudní ochrany práv a alternativnímu řešení sporů.

„Soudní spory jsou pro klienty nákladné, zdlouhavé a často nesrozumitelné. Proto jsme založili Kancelář ombudsmana ČAP jako organizaci na ochranu spotřebitele,“ uvádí výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. „Podobné instituce fungující podle směrnice na ochranu spotřebitele jsou úspěšné v řadě jiných členských států EU. Věřím, že vyřešit spornou záležitost smírnou cestou, zdarma a do 3 měsíců bude pro spotřebitele atraktivní možnost,“ dodává.

PSALI JSME:
Mimosoudní řešení je hledání oboustranně přijatelné dohody

Co je to mimosoudní řešení sporů a jaké má výhody?

Mimosoudní neboli alternativní způsoby řešení sporů mají ve srovnání se soudním řízením především tyto přednosti:

  • dobrovolnost (spotřebitel může kdykoli svou účast ukončit),
  • neformálnost a větší flexibilitu (řešení je významně kratší než soudní řízení),
  • vliv stran na průběh řešení sporu,
  • bezplatnost (spotřebitel neplatí žádný poplatek a nehrozí mu povinnost hradit náklady řízení protistraně, pokud není úspěšný),
  • neveřejnost (je chráněno soukromí spotřebitele),
  • individuálnost,
  • odbornost (jednotlivým záležitostem se věnují odborníci, kteří mají potřebné zkušenosti).

PSALI JSME:
Zamítnutou reklamaci dovolené u ČOI nereklamujte

Jak kancelář ombudsmana funguje?

Na ombudsmana se může obrátit spotřebitel, který se svým nárokem neuspěl u pojišťovny; za návrh k ombudsmanovi se neplatí žádný poplatek a toto mimosoudní řešení trvá maximálně 90 dnů (déle jen výjimečně, je-li případ složitý). Probíhá-li mimosoudní řešení a spotřebitel v něm řádně pokračuje, neběží promlčecí lhůta. Spotřebitel má možnost kdykoli toto řešení ukončit a obrátit se na soud. Ombudsman se snaží docílit smírného vyřešení, tj. oboustranně přijatelné dohody, a soudnímu řízení tak předejít.

Spotřebitel musí být fyzickou osobou (pojistník nebo zájemce o pojištění) a může uplatnit sporné právo z pojistné smlouvy anebo jiné smlouvy o poskytování služeb souvisejících s neživotním pojištěním, je-li její smluvní stranou. Ombudsman ČAP neřeší spory z povinného pojištění motorových vozidel a spory související se životním pojištěním. Ty řeší finanční arbitr.

Ombudsman si vyžádá stanovisko druhé strany, pak případ posoudí a navrhne stranám podobu dohody (případně zpracování odborného posudku). To vše potrvá nejdéle 90 dnů (výjimečně u složitých případů až 180 dnů).

PSALI JSME:
Jan Kalvoda: Tucet let dohadů kolem pojištění

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.