Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila, informovalo minulý týden sdružení Solus. Na konci roku 2017 mělo dluhy po splatnosti 7,32 procenta dospělých, což je nejméně od poloviny roku 2008. Na konci předloňského roku to bylo 7,44 procenta. Zprávu přinesl server České noviny.

Ke konci roku 2017 bylo v registru fyzických osob Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi se splácením závazků, zapsáno 635 000 dospělých občanů ČR s nesplaceným závazkem po splatnosti ve výši 50,6 miliardy Kč. Mezi členy je sdružení 13 bank a stavebních spořitelen, 26 nebankovních finančních institucí, 11 telekomunikačních operátorů, čtyři distributoři energií, dva poskytovatelé tzv. peer to peer půjček a dva obchodní řetězce.
Lidí, kteří mají potíže se splácením závazků, je ve srovnání s rokem 2016 o patnáct tisíc méně. Ke zlepšení situace přispěly podle tajemníka sdružení Jana Stopky, kterého server citoval, zejména změny v legislativě, silný ekonomický růst a rekordně nízká nezaměstnanost.
I BEZ SOUHLASU KLIENTA
Důležitým faktorem je nový zákon o ochraně spotřebitele, který od června 2016 umožňuje zařadit členským společnostem informaci o nespláceném závazku do negativního registru i bez souhlasu klienta. Zároveň nový zákon vyžaduje od finančních institucí důkladné prověření schopnosti klienta splácet půjčku ještě před podpisem úvěrové smlouvy.
„Rok a půl účinnosti novelizovaného zákona o ochraně spotřebitele jasně ukazuje, že sdílení informací o závazcích po splatnosti má při dodržování jasně daných pravidel obrovský smysl. Veškeré své dluhy po splatnosti zapsané v negativním registru uhradilo během posledních osmnácti měsíců 75 000 osob,“ uvedl Stopka.
Pozitivní vývoj zaznamenalo sdružení na konci roku ve všech krajích. Dlouhodobě je nejvíce osob se závazky po splatnosti v Ústeckém kraji (13,82 procenta) a v Karlovarském kraji (12,31 procenta). Naopak Nejlepší situace je naopak v kraji Zlínském (4,75 procenta) a na Vysočině (4,78 procenta).
(pet)