Šestá šokující předpověď pro rok 2024: Robert F. Kennedy vyhraje prezidentské volby v USA

Jak rok 2023 přechází do roku 2024, v Americe se začíná projevovat recese, která přináší větší potenciál pro zásadní změnu politických postojů. Po čtyřech letech Trumpa a po čtyřech letech Bidena nadšení voličů pro obstárlé kandidáty klesá. Bidenova podpora slábne, protože ekonomika a trh práce se dostávají do krize a inflace zůstává vysoká.
Před recesí na začátku roku 2024 se Kennedy junior jeví jako černý kůň, který by mohl vyhrát volby a průzkumy veřejného mínění mu dávají podporu kolem 15 procent voličů. Ilustrační foto: Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57206145

Veřejnost si spojuje Bidenovo špatné řízení geopolitické situace na Ukrajině a na Blízkém východě s prudkým růstem cen ropy, základního zboží a nájmů. Trump se mezitím těší nadšené politické základně, ale jeho narcistické vystupování a nevyzpytatelné chování způsobuje, že se řady jeho skalních příznivců zmenšují.

Pozorovatelé si všimnou pozoruhodných paralel s mírovou kampaní Roberta F. Kennedyho staršího ve volbách v roce 1968, kdy jeho popularita stoupala, když se snažil získat demokratickou nominaci, než jeho kampaň přerušila kulka atentátníka. Postoj Roberta F. Kennedyho juniora ale spíš odráží snahy jeho strýce Johna F. Kennedyho.

Před recesí na začátku roku 2024 se Kennedy jr. jeví jako černý kůň, který by mohl vyhrát volby a průzkumy veřejného mínění mu dávají podporu kolem 15 procent voličů.

Ale jak se Amerika bude na jaře a v létě potýkat s recesí, jeho podpora v průzkumech obrovsky stoupne. Nespokojenost se současnými demokraty bude dál růst a Kennedyho populistické a izolacionistické poselství pak osloví i méně majetné Trumpovy voliče, protože juniorova „třetí cesta“ zboří starou mantru, podle níž je člověk horlivě pro a zároveň horlivě proti jedné ze dvou tradičních stran.

V den voleb 5. listopadu zvítězí v amerických volbách Kennedy s 38 procenty hlasů a Biden s Trumpem se o zbytek podělí téměř rovným dílem. Vítězství ve volebním kolegiu je překvapivě dominantní i ve většině bývalých Trumpových států. Začne nová éra americké politiky, která se otřese v základech a odstraní dosavadní nefunkčnost, protože Kennedy bude schopen svou politikou vytvořit koalici obou stran.

Autor je vedoucí oddělení forexových strategií Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek