Třetí šokující předpověď pro rok 2022: Kongresové volby v USA přivodí ústavní krizi

Téma týdne
Americké kongresové volby uváznou na mrtvém bodě kvůli těsným volebním výsledkům do Senátu anebo Sněmovny reprezentantů, což povede k tomu, že 118. Kongres nebude moci počátkem roku 2023 zasednout podle plánu.
Americký Kongres nebude moci počátkem roku 2023 zasednout podle plánu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Chaotické prezidentské volby v roce 2020 mnoho amerických institucí vyděsily. Úřadující prezident Donald J. Trump zpočátku odmítl uznat volební porážku a stěžoval si, že byly volby zfalšované. Toto tvrzení mělo mezi Trumpovými voliči řadu zastánců a nikdy nebylo skutečně zpochybněno před soudem.

Prezidentova rétorika dokonce 6. ledna 2021 strhla celý dav trumpistů pevně přesvědčených o ukradených volbách k útoku na Capitol Hill, kde celou „konspiraci“ měli zastavit a zabránit tomu, aby byly výsledky voleb oficiálně uznány. Něco takového nemá v historii Spojených států obdoby.

PSALI JSME:
Jakým směrem se USA vydají?

Tehdy, ale i později druhém kole senátních voleb v Georgii, obětaví členové volebních komisí – mnozí z nich Republikáni – konali svou povinnost a sčítali skutečné výsledky, i když jim extrémisti vyhrožovali – a často i smrtí.

V roce 2022 už Republikáni zajistí, aby se žádný takový tradiční svědomitý úředník nenacházel na „ve špatný čas špatném místě“, a všechny pozice ve volebních komisích zaplní poslušnými straníky připravenými udělat cokoli, aby ovlivnili výsledky ve svůj prospěch a omezili volební účast.

V roce 2022 skončí souboj o některé klíčové posty v Senátu a Sněmovně reprezentantů velice těsně, takže některá ze stran, nebo dokonce obě odmítnou výsledky uznat a nebude možné ustavit nový Kongres, který má poprvé zasednout 3. ledna 2023.

PSALI JSME:
Joe Biden v Bílém domě, nerozhodný Kongres a pnutí u republikánů

Joe Biden vládne pomocí prezidentských výnosů a americká demokracie je na ústupu, když se i sami Demokraté vzepřou Nejvyššímu soudu, jehož složení bylo do značné míry ovlivněno Trumpem. Jednání uvíznou na mrtvém bodě a následná ústavní krize se protáhne až do roku 2023.

Tržní vývoj: Volatilita amerických aktiv je extrémní, výnosy z amerických vládních dluhopisů stoupají a dolar klesá. Příčinou jsou snahy o zajištění proti existenční krizi největší světové ekonomiky a vydavatele celosvětově preferované rezervní měny.

Autor je vedoucí oddělení měnové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Šokující předpovědi pro rok 2022: Přichází revoluce!

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Optimismus ve zpracovatelském sektoru roste

Index nákupních manažerů (PMI) v prosinci vzrostl na hodnotu 59,1 bodu z předchozích 57,1 bodu. Trh přitom čekal stagnaci, zatímco náš odhad ukazoval drobné zlepšení. Index se dostal nad úrovně jeho protějšků z …

Český průmysl nebývale hromadí zásoby

Koncem loňského roku v Česku konečně viditelně odeznívaly neblahé dopady světové logistické krize, která na přelomu let 2020 a 2021 propukla v důsledku pandemie. Provozní podmínky v českém zpracovatelském průmyslu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi se bojí nejistoty. Zahraniční letní dovolenou letos vůbec neplánuje třetina lidí

Průzkum
Je to bída, hořekují zástupci cestovních kanceláří na adresu předprodejů letošních letních dovolených, tzv. First Minute. Češi si v době před koronavirem objednávali téměř polovinu letních zájezdů předem, v roce 2020 to bylo jen devět procent, a loni plánovala pořídit si letní dovolenou do konce roku 2021 v rámci First Minute nabídek zhruba pětina Čechů. Vyplývá to z průzkumu ERV Evropské pojišťovny.