Silnější dolar je pro středoevropský region špatnou zprávou. Koruna ztrácí své letošní zisky

Druhý týden letošního roku začal na trzích korekcí předchozích zisků a dozvukem nedávných nepokojů v americkém Washingtonu. Tamní zákonodárci diskutují možné odvolání prezidenta Donalda Trumpa. Toto téma se se zpožděním přelilo i na akciové trhy, kde se hlavní technologické firmy snaží distancovat od aktivit dosluhujícího prezidenta na sociálních sítích.
Silnější dolar je špatnou zprávou i pro středoevropský region. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výsledkem tak je téměř jednoprocentní ztráta na evropských trzích a obdobný obrázek nabízí po otevření i americký trh. I nadále rostou výnosy státních dluhopisů v USA i eurozóně. Ty reflektují vidinu návratu inflace a začátek emisní sezóny na trzích.

Na devizových trzích z těchto podmínek těží americký dolar, který umazal další ztráty vůči euru a během dneška se dostal na nejsilnější úrovně od poloviny prosince. Silnější dolar je špatnou zprávou i pro středoevropský region, který po celý den ztrácel. Polský zlotý ztratil vůči euru 0,3 procenta a maďarský forint dokonce půl procenta. Koruna v závěru dne část ztrát umazala a končí na úrovni 26,25. Vrátila se tak na hodnoty, kde letošní rok zahájila.

V neprospěch ji hrají jak nižší tržní úrokové sazby, tak i nelepšící se pandemická situace v zemi. Dnešní zhoršení nálady na globálních trzích tak ukončilo poslední faktor, který bránil koruně v oslabení. I nadále očekáváme, že by se koruna měla obchodovat na silnější straně jejího současného pásma 26,10-26,30, nicméně domácí vývoj ji pravděpodobně bude bránit v návratu k těmto hodnotám.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena