Silvestrovské škatule s korunou v číslech

Názor
Začněme trochu zeširoka. Mnozí investoři do českých korun tyto své koruny drží v podobě vkladů v českých bankách, které vklady předávají do České národní banky (ČNB). Podle objemu korun uložených v centrální bance na Silvestra se ale každé české bance počítá výše jejích pozdějších povinných příspěvků do tzv. rezolučního fondu. A tak banky účtují velkým vkladatelům za vklady přes Silvestra pokuty. A velcí vkladatelé se tak snaží svých vkladů před koncem každého roku zbavit.
Cizí centrální banky, jako například Bank of Israel (na snímku) nemusejí do rezolučního fondu platit nic. Foto: Wikimedia.org / Ester Inbar

Výprodej korun vedl v minulých letech na konci roku k oslabování koruny, ne tak ale loni. Tentokrát tedy někdo korunové vklady ochotně převzal. Hospodářské noviny v pondělí přinesly vcelku věrohodnou spekulaci (kterou ČNB nevyvrátila), že ten „někdo“ byly cizí centrální banky – konkrétně slovenská Národná banka Slovenska (NBS) a izraelská Bank of Israel (BoI). Smysl by to dávalo: Cizí centrální banky nemusejí do rezolučního fondu platit nic.

Data samotné ČNB se zdají být s touto historkou docela v souladu, a to včetně jejího zakončení, tedy že po Novém roce, kdy se investoři chtěli ke svým korunovým vkladům vrátit, jim je obě centrální banky zase předaly.

PSALI JSME:
Jak „vytunit“ centrální banku?

Jak je zřejmě z grafu níže, v rámci pasiv ČNB došlo před koncem roku k přesunu od pasiv vůči českým bankám (v grafu modrá čára) k pasivům vůči nerezidentům (čti: k NBS a BoI, žlutá čára) a taky vůči české vládě (červená čára – do rezolučního fondu nemusí přispívat ani vláda). To vkladatelé vybrali své koruny z českých bank (a ty tak musely vybrat své vklady v ČNB) a prodaly je do rukou NBS a BoI nebo je umístili do cenných papírů české vlády. Po Novém roce pak došlo k opačnému toku.

Dá se ovšem předpokládat, že Národná banka Slovenska ani Bank of Israel ani česká vláda tuto „výpomoc“ investorům do korun neposkytly za pouhý milý úsměv.

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

Zdroj: ČNB

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.