Situace v tuzemském průmyslu je lepší, než se čekalo

Analýza
Situace v tuzemském zpracovatelském průmyslu se dle průzkumu PMI v závěru loňského roku výrazně zlepšila a souhrnný indikátor PMI v prosinci vzrostl na nejvyšší úroveň od loňského srpna. Na zpracovatelský průmysl v závěru roku příznivě působilo zmírnění problémů v dodavatelských vztazích, jež souběžně vedlo k zrychlení tempa růstu výroby a nových zakázek.
Prosincový průzkum PMI hlásí, že situace v tuzemském průmyslu je lepší, než se čekalo: Zmírňují se problémy na straně zásobování, zrychluje se růst výroby a nových zakázek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zpracovatelský průmysl i nadále hlásí silný růstu nákladů a prodejních cen, v samotném prosinci ale byly cenové tlaky méně výrazné, než v předchozích měsících. Indikátor PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v prosinci vzrostl z úrovně 57,1 na 59,1, což je nejvyšší hodnota od loňského srpna.

Finanční trh očekával stagnaci celkového indikátoru PMI na úrovni 57,1. Indikátor PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu vzrostl druhý měsíc v řadě. Na zpracovatelský sektor příznivě působí zmírňující se problémy v zásobování, o čemž v minulých týdnech svědčily také zprávy přicházející z odvětví výroby automobilů.

Souběžně s poklesem problémů v dodavatelských vztazích došlo ke zrychlení růstu výroby a nových zakázek: Dle prosincového průzkumu byl růst v obou případech nejsilnější od loňského srpna. Vývoj na straně zásobování, tedy otázka dodávek potřebných surovin a komponent, bude pro zpracovatelský průmysl klíčovým faktorem i do dalších měsíců.

Z tohoto pohledu by bylo předčasné konstatovat, že problémy pozorované po velkou část loňského roku jsou již za námi. Nicméně, prosincový PMI průzkum ukazuje, že se v prosinci zvýšil také optimismus tuzemských průmyslových výrobců ohledně očekávaného vývoje pro příštích dvanáct měsíců, příslušný indikátor se vyšplhal na nejvyšší úroveň od loňského srpna.

PSALI JSME:
Český průmysl nebývale hromadí zásoby

Zmírnění problémů na straně zásobování vede k poklesu tempa růstu nákladů, nicméně tempo růstu nákladů bylo i v prosinci z historického pohledu nadprůměrné a svižným tempem pokračoval růst prodejních cen. Pokud se ale situaci na straně zásobování podaří stabilizovat, respektive dále zlepšit, tak by šlo o faktor, jenž bude působit ve směru zmírnění růstu nákladů v tuzemském zpracovatelském průmyslu.

Prosincový průzkum PMI hlásí, že situace v tuzemském průmyslu je lepší, než se čekalo: Zmírňují se problémy na straně zásobování, zrychluje se růst výroby a nových zakázek, což zároveň vede k růstu zaměstnanosti v tomto důležitém sektoru české ekonomiky. Výrazněji, než se čekalo, se PMI v prosinci zlepšil také v Maďarsku a Polsku, příznivá překvapení jsou tak patrná napříč středoevropským regionem.

Uspokojivé fungování dodávek potřebných komponent a zejména polovodičů pro automobilky bude klíčovým faktorem pro situaci v tuzemském průmyslu i v dalších měsících a obecně v celém letošním roce. Stabilizace na straně zásobování zároveň povede ke zmírnění cenových tlaků, jimž tuzemský zpracovatelský průmysl čelí.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Optimismus ve zpracovatelském sektoru roste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Negativní očekávání firem převažují

První výsledky nálady tuzemských firem i domácností jsme měli k dispozici už minulý týden. Nyní je příležitost podívat se na podrobná data nejenom za celá odvětví, ale i jednotlivé obory, a zjistit, kde se bere …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB