Situace v tuzemském průmyslu je lepší, než se čekalo

Analýza
Situace v tuzemském zpracovatelském průmyslu se dle průzkumu PMI v závěru loňského roku výrazně zlepšila a souhrnný indikátor PMI v prosinci vzrostl na nejvyšší úroveň od loňského srpna. Na zpracovatelský průmysl v závěru roku příznivě působilo zmírnění problémů v dodavatelských vztazích, jež souběžně vedlo k zrychlení tempa růstu výroby a nových zakázek.
Prosincový průzkum PMI hlásí, že situace v tuzemském průmyslu je lepší, než se čekalo: Zmírňují se problémy na straně zásobování, zrychluje se růst výroby a nových zakázek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zpracovatelský průmysl i nadále hlásí silný růstu nákladů a prodejních cen, v samotném prosinci ale byly cenové tlaky méně výrazné, než v předchozích měsících. Indikátor PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v prosinci vzrostl z úrovně 57,1 na 59,1, což je nejvyšší hodnota od loňského srpna.

Finanční trh očekával stagnaci celkového indikátoru PMI na úrovni 57,1. Indikátor PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu vzrostl druhý měsíc v řadě. Na zpracovatelský sektor příznivě působí zmírňující se problémy v zásobování, o čemž v minulých týdnech svědčily také zprávy přicházející z odvětví výroby automobilů.

Souběžně s poklesem problémů v dodavatelských vztazích došlo ke zrychlení růstu výroby a nových zakázek: Dle prosincového průzkumu byl růst v obou případech nejsilnější od loňského srpna. Vývoj na straně zásobování, tedy otázka dodávek potřebných surovin a komponent, bude pro zpracovatelský průmysl klíčovým faktorem i do dalších měsíců.

Z tohoto pohledu by bylo předčasné konstatovat, že problémy pozorované po velkou část loňského roku jsou již za námi. Nicméně, prosincový PMI průzkum ukazuje, že se v prosinci zvýšil také optimismus tuzemských průmyslových výrobců ohledně očekávaného vývoje pro příštích dvanáct měsíců, příslušný indikátor se vyšplhal na nejvyšší úroveň od loňského srpna.

PSALI JSME:
Český průmysl nebývale hromadí zásoby

Zmírnění problémů na straně zásobování vede k poklesu tempa růstu nákladů, nicméně tempo růstu nákladů bylo i v prosinci z historického pohledu nadprůměrné a svižným tempem pokračoval růst prodejních cen. Pokud se ale situaci na straně zásobování podaří stabilizovat, respektive dále zlepšit, tak by šlo o faktor, jenž bude působit ve směru zmírnění růstu nákladů v tuzemském zpracovatelském průmyslu.

Prosincový průzkum PMI hlásí, že situace v tuzemském průmyslu je lepší, než se čekalo: Zmírňují se problémy na straně zásobování, zrychluje se růst výroby a nových zakázek, což zároveň vede k růstu zaměstnanosti v tomto důležitém sektoru české ekonomiky. Výrazněji, než se čekalo, se PMI v prosinci zlepšil také v Maďarsku a Polsku, příznivá překvapení jsou tak patrná napříč středoevropským regionem.

Uspokojivé fungování dodávek potřebných komponent a zejména polovodičů pro automobilky bude klíčovým faktorem pro situaci v tuzemském průmyslu i v dalších měsících a obecně v celém letošním roce. Stabilizace na straně zásobování zároveň povede ke zmírnění cenových tlaků, jimž tuzemský zpracovatelský průmysl čelí.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Optimismus ve zpracovatelském sektoru roste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Výrobní inflace nabírá stále na síle

Dubnové statistiky o vývoji cen ve výrobě rozhodně nevyznívají pozitivně. Výrobci napříč ekonomikou i ve čtvrtém letošním měsíci převážně zvyšovali svoje ceny, které pak v meziročním srovnání rostly rekordním …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB