Skupině ČSOB meziročně klesl zisk o 57 procent

Skupina ČSOB informovala o svých hospodářských výsledcích za rok 2020. Klíčový parametr, čistý zisk, byl vloni ve výši 8,5 miliardy korun, což je meziročně méně o 57 %. Nižší čistý zisk skupiny byl způsoben růstem objemu opravných položek k úvěrům a poklesem provozních výnosů. Objem klientských úvěrů, vkladů a aktiv pod správou meziročně vzrostl.
Skupině ČSOB meziročně klesl zisk o 57 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziroční porovnání čistého zisku negativně ovlivnila vyšší základna roku 2019, na které se projevily jednorázové výnosy z přecenění podílu v ČMSS a prodeje ČSOB Asset Management. Bez zmíněných mimořádných faktorů a dopadů konsolidace ČMSS by byl čistý zisk ČSOB meziročně nižší o 51 procent, uvedla skupina ČSOB v tiskové zprávě.

Celkové úvěrové portfolio meziročně narostlo o dvě procenta díky růstu retailového segmentu včetně úvěrů na bydlení, kde skupina ČSOB (jejíž součástí je Hypoteční banka a ČMSS) udržela postavení lídra na tuzemském trhu. Úvěry na bydlení, tedy hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, meziročně stouply o pět procent. Objem vkladů se zvýšil o 12 procent a objem aktiv pod správou se zvedl o pět procent.

Kvalita úvěrového portfolia zůstala vysoká, informovala skupina ČSOB. Vyšší náklady na úvěrové riziko, jak uvedla, odrážejí očekávané dopady zhoršeného ekonomického vývoje kvůli covid-19. Tvorba opravných položek k úvěrům se zvýšila na 5,6 miliardy korun. Podíl úvěrů v selhání z celého portfolia úvěrů byl na konci loňského roku nízkých 2,26 procenta.

Vybrané ukazatele skupiny ČSOB 2019 2020 Meziroční změna
Čistý zisk (mld. Kč) 19,7 8,5 -57 %
Poměr nákladů a výnosů 44,9 % 54,6 % +9,7 p.b.
Objem úvěrů (mld. Kč) 780,7 792,5 +2 %
Objem vkladů (mld. Kč) 957 1073 +12 %
Aktiva pod správou (mld. Kč) 240,6 252,5 +5 %
Kapitálový poměr Tier 1 (CET 1) 19,2 % 23,7 % +4,5 p.b.
Ukazatel nákladů na úvěrové riziko (CCR) 0,04 % 0,67 % +0,63 p.b.

PSALI JSME:
ČSOB hlásí čistý zisk ve výši 14,7 miliardy korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru