
Snahu Arca Investments podpořil i její jediný zajištěný věřitel, J&T BANKA. Ta podala návrh na jmenování předběžného insolvenčního správce. I tento návrh byl včera soudem zamítnut.
Jak vyplývá ze včerejšího usnesení soudu, od září loňského roku se nic nezměnilo v tom, že případ Arca Investments není dle unijního práva místně příslušný pro Českou republiku. A s ohledem na to tedy české soudy nemají mezinárodní pravomoc o úpadku dlužníka rozhodnout. Arca podle nově podaného návrhu má pohledávky vůči 1889 věřitelům a dluží 18,6 miliardy korun.
„Potvrdilo se pouze to, co jsem v posledních týdnech opakovaně říkal. Případ Arca Investments není místně příslušný českým soudům. Z pohledu práva EU je opravdu irelevantní, zda je většina věřitelů z České republiky, zda předseda představenstva vykazuje služební cesty do České republiky nebo zda tu má kancelář,“ sdělil redakci FAEI.cz advokát a insolvenční správce se zvláštním povolením Jan Langmeier.
Jeho advokátní kancelář zastupuje řadu věřitelů s nezajištěnými pohledávkami vůči finanční skupině Arca. Rozhodující podle Langmeiera je, že jde o slovenskou společnost se sídlem v Bratislavě, a že středisko ekonomických zájmů dlužníka bylo právě na Slovensku.
„Začíná být téměř jisté, že úpadek Arcy se bude řešit na Slovensku. Zde končí skupině moratorium, tedy ochrana před věřiteli, k 31. lednu 2021. Zároveň zde podal Pavol Krúpa návrh na konkurz Arcy,“ dodal advokát.
Připomeňme, že v polovině prosince prohledávali příslušníci slovenské Národní kriminální agentury (NAKA) kvůli kauze Arca Capital různé budovy v Bratislavě.