Soupeře není radno podceňovat. Válečná ekonomika zvyšuje Rusům životní úroveň a upevňuje Putinův režim

Ruská válečná ekonomika se rozjela takovým způsobem, že to dělá vrásky na čele samotným vrcholným ruským představitelům, uvádí ve svém aktuálním vydání magazín Businessweek. Lidé, kteří neustále zpochybňují výkon ruské ekonomiky jako vylhaný a neudržitelný, prokazují Rusku tu nejlepší službu. Protože nejrychlejší cesta k prohře je podcenění soupeře, což ví každý sportovec.
Válečná ekonomika zvyšuje Rusům životní úroveň a upevňuje Putinův režim. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rusům, kteří se vyhnuli odvodu, se v současnosti finančně nebývale daří, což jen upevňuje jejich podporu Putinovu režimu. Ruská ekonomika se ale přehřívá a „nejsou lidi“. Domácnosti uskutečňují celkem vydatnou spotřebu, zatímco jsou přitom schopny ještě navyšovat úspory. Mají peníze na oboje.

Šéfka ruské centrální banky Elvíra Nabiullinová proto poznamenává, že jde o věru „mimořádnou situaci“. Výrobu klíčových zbraní navýšilo Rusko několikanásobně, přičemž tento mocný impuls se přelévá do dalších částí ekonomiky.

Sankce na ruský vývoz jsou nevynutitelné, jak konstatují samotné západní organizace. Ruský dluh se má minimálně až do roku 2029 udržet velice nízko, pod úrovní 25 procent hrubého domácího produktu (HDP), jak plyne z nové prognózy Mezinárodního měnového fondu (MMF). Bude tak i za pět let bezmála pětkrát nižší než třeba dluh Francie.

Pokud chce Západ ve střetu s Ruskem uspět, musí sundat růžové brýle vyhlížející brzké ruské hospodářské zhroucení. Musí si přiznat třeba to, že sankce sice možná zabraly na Gazprom, ale na Rusko jako celek zatím příliš ne.

Čím dříve Západ růžové brýle sundá, tím dříve bude sám schopný přejít na ekonomický režim více odpovídající válečným potřebám. V něm už Rusko je. A právě válečná ekonomika je, jak vidíme, Rusku mocným růstovým impulsem. A že je válečná ekonomika neudržitelná? Možná ano, možná ne. To uvidíme, až pokud – pokud vůbec – se Rusko vážně zhroutí. Zatím tomu ale nic moc nenasvědčuje.

A nezapomeňme: Z Velké hospodářské krize 30. let dostal podle řady ekonomů Spojené státy nikoli Rooseveltův Nový úděl, ale teprve až válečné zbrojení spjaté se druhou světovou válkou. Není radno podceňovat soupeře. A není radno podceňovat potenciál válečné ekonomiky a zbrojení být impulsem širšímu a trvalejšímu ekonomickému růstu.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 14
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. mu mulac

    Rubl minus 40 procent, urokova mira 16 procent ( u nas na hypoteky 6 procent) a to co to plati ripy a ply se propadaji. Kanalizaci moskva a okoli nema 20 procent domacnosti a mimo moskvu 60 procent a to pry ruSSku stoupa ziv uroven? Hdp je 6 na svete ale per capita je na 55 miste kde je panama a turecko? clanek tedy pise jen kremelsky pohled na vec

    • Pa Pavel

      Česko je na 42. místě na světě dle HDP per capita. Tedy ne zase o tolik výše, jako Rusko. Rozdíly ale najdete jinde – například hodně lokálního HDP se od nás vyváží za hranice. A třeba ekonom Thomas Piketty z Francie mluví o drancování naší ekonomiky zahraničím. A Joseph Eugene Stiglitz (nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2021) řekl, že Východní Evropa mohla být 2x bohatší, jak je, kdyby nebyla v EU! Jistě oba přehání, ale na Rusko bych se zase tak s despektem nedíval.

      • Pe Petr

        A pan Putin řekl, že Východní Evropa mohla být 4x bohatší jak je, kdyby zůstala v SSSR.

  2. pa pavel

    Neni divu- rusky prezident je ne o krok , ale cele kolo napred.Vodi si Evropu i s USA za nos. Ale jen vraci co Rusku za poslednich 20 let provedli.

  3. An Antisocialista

    Kdyz je to tak jednoduche – zastavme vyrobu zbytecnych veci – potraviny , elektronika , auta atd….a vyrabejme zbrane.

  4. aA aAa

    Dobrý den. Stát který vlastní suroviny, které celý svět potřebuje, má moderní zbraně na obranu. Nekoupime, koupí jiní. Svět se bude točit i bez nás a čekat na nás určitě nebude. Naše povyšování nad ostatní bude zřejmě přetaveno na naše ponížení. Jednání z pozice síly nám evidentně neprospělo. Chlubeni ekonomickou vyspělosti a HDP na hlavu no nikdo se toho nelek.

    • Mi Michal

      Tak pro upřesnění: Z pozice síly jednalo vždy Rusko a to se nezměnilo ani v 21. st., Válku s UA zahájilo Rusko útokem na Kyjev, před tím zabralo Krym. Dále, ekonomika západního světa nechala rozkvétat Rusko jako takové. Bez Západu by nebyla poptávka, odběr surovin apod, dnes sankce omezují Ruské firmy a do budoucna blokují ekonomický a technologický růst . A moudro na závěr: Pokud by byla životní úroveň obyvatelstva za války lepší , tak by v Evropě trvala válka až do dnes. Někteří se z 2.sv války poučili, někteří bohužel ne.

  5. Luboš Čuka

    Nemusí být každý ekonom aby si spočítal, že každá výroba musí produkovat zisk. Pokud vyrábíte tanky, které o měsíc později skončí v plamenech, musíte výrobu dotovat a to tak dlouho až není z čeho.

  6. Ma Marek

    Pokud někdo žije jako tady bylo za první republiky a pak se mu zvýší životní úroveń na naše 70 léta minulého století je to opravdu velký skok. Pro nás by byl život v Rusku utrpení podle našeho nadstandartního životního stylu……Opravdu nelze porovnávat! Rusko je velmi zaostalé a má co dohánět.

  7. Al Alexandr

    Jen se Rusáku uzbroj, už se ti to jednou stalo a není to tak dávno 😀

  8. Lu Luboš

    Zbrojení dostalo USA z krize?
    Rusko je na tom díky zbrojení ekonomicky lépe?
    Kdyby tohle napsal někdo jiný než Lukáš, tak bych se mu vysmál u Lukáše nechápu na co myslí. On přece ví, že to je nesmysl.

  9. JM Jindřich Mitter

    Neměli bychom někomu vyhlásit válku aby se naše ekonomika zvedla tak razantně jako ta ruská?

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB