Spojené království je sice „dole“, ale rozhodně ne mimo hru

Názor
Znepokojení nad zaostávajícími hospodářskými výsledky Spojeného království a jeho oslabujícím se místem na světových kapitálových trzích je vysoké, ale kapitálové trhy nejsou ekonomiky a britská aktiva si na globální scéně nadále vedou odolně. Šterlink (libra) je letos nejvýkonnější hlavní měnou a britský index FTSE 100 byl v loňském roce nejméně špatným globálním akciovým trhem.
Šterlink (libra) je letos nejvýkonnější hlavní měnou a britský index FTSE 100 byl v loňském roce nejméně špatným globálním akciovým trhem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Všechny země čelí tvrdé konkurenci technologicky vyspělých a supervelkých amerických kapitálových trhů, ale britské akciové a devizové trhy nadále převyšují ekonomickou váhu země a je výhodné být velkou rybou v menším rybníku, přičemž britské technologické akcie mají vyšší hodnocení než v USA (viz graf, pozn. aut.).

Ekonomika Spojeného království je dole, ale nikoliv mimo hru. Výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) rozhodně zaostává za většinou srovnatelných zemí, ale zdá se, že se letos vyhne recesi díky odolnému spotřebitelskému sektoru a sektoru služeb.

Nejnovější indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) jsou vyšší než 54, zatímco nejvíce medvědí výhledy růstu od Mezinárodního měnového fondu a centrální banky Bank of England byly revidovány směrem nahoru.

Země má i nadále jednu z nejvyšších inflací na světě (8,7 %) a téměř unikátní kombinaci generačně napjatého trhu práce a vysokých nákladů na energie. To povede k prodloužení rekordního cyklu zvyšování úrokových sazeb v zemi. Díky tomu se inflace sníží, čemuž napomůže 90% propad cen zemního plynu a 20% propad cen zemědělských produktů z loňských maxim.

Podobně ani profil britských kapitálových trhů ve světě není tak špatný, jak se zdá. Počet nových vstupů na burzu se propadl a rozhodnutí britského technologického gigantu Arm vstoupit na burzu v USA je skličující. Britské akcie a britská libra si však vedou slušně. Země si i nadále vede nad poměry. Je třetím největším akciovým trhem na světě a šterlinková měna je čtvrtou nejobchodovanější měnou.

Sucho v oblasti IPO je dlouhodobé, ale globální. Diskont ocenění britského akciového trhu vůči americkému je velký, ale zdaleka ne úplný. Je výhodné být větší rybou v menším rybníku, protože britské technologické akcie mají oproti americkým protějškům prémii za „nedostatkové“ ocenění.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Sektor služeb pomáhá Spojenému království vyhnout se recesi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB